Koronawirus

Naukowcy apelują: Nie korzystajcie z takich szczepionek przeciwko koronawirusowi

Naukowcy ostrzegają ludzi, by przestali wstrzykiwać sobie domowe szczepionki przeciwko COVID-19. Nawet jeżeli ich receptury pochodzą od cenionych naukowców, jest wiele rzeczy, które mogą pójść nie tak.

Może wydawać się to oczywiste, ale wiele osób nadal nie rozumie, że szczepionki przeciwko COVID-19 domowej roboty są w najlepszym przypadku nieskuteczne. W niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne. Tak wynika z najnowszego opracowania opublikowanego w "Science".

- Wszyscy popieramy fakt, że ludzie chcą się zaszczepić przeciwko SARS-CoV-2. Ale muszą też zrozumieć, że każdy domowy środek wstrzykiwany do organizmu niekoniecznie pomoże. W niektórych przypadkach może nawet dojść do zgonu - powiedział prof. Jacob S. Sherkow z Uniwersytetu w Illinois.

Wielu naukowców, którzy promują szczepionki typu DYI, działa w oparciu o błędne założenie, że eksperymenty na sobie nie będą podlegały ocenie komisji etycznej. To błąd.

- Ludzie powinni mieć świadomość, że nie mogą przeprowadzać żadnych eksperymentów biologicznych bez zgody, nawet, jeżeli eksperymentują na sobie - wyjaśnił prof. Sherkow.

Tworzenie szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 domowej roboty (typu DYI) nie tylko zagraża zdrowiu publicznemu, ale także podważa zaufanie do skutecznych, certyfikowanych szczepionek.


Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | pandemia | SARS-CoV-2 | szczepionka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy