Astronomowie odkryli tajemniczy obiekt w centrum galaktyki

Astrofizycy korzystający z teleskopu kosmicznego Spitzer zarejestrowali w centrum Drogi Mlecznej ogromny obiekt, którego nie dało się zaklasyfikować ani jako ogromnej planety, ani gwiazdy, ani brązowego karła. Nowo odkryta struktura została nazwana OGLE-2016-BLG-1190Lb lub po prostu OGLE. Naukowcy nie mają pojęcia, co to jest!

To dziwne odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu efektu soczewkowania grawitacyjnego. Obiekt OGLE jest 13 razy bardziej masywny od Jowisza i okrąża gwiazdę oddaloną o 22 tysięcy lat świetlnych od Słońca. Znajduje się w gęsto wypełnionym gwiazdami obszarze blisko galaktycznego centrum.

OGLE nie jest na tyle masywny, aby można było go nazwać nieudaną gwiazdą. Jednak ze względu tak ogromną masę, trudno również mówić o nim jak o planecie. Właściwie nie wiemy jeszcze, czym jest OGLE. Jego okolice są pełne brązowych karłów - gwiazd, które miały masę niewystarczającą, aby rozpocząć reakcję syntezy jądrowej.

Reklama

Jeśli środowisko naukowe uzna, że jest to planeta, to będzie ona rekordowo duża. A jeśli uznamy obiekt za brązowego karła to i tak będzie bardzo zaskakujące, bo brązowe karły zazwyczaj nie krążą wokół innych gwiazd, jak w przypadku OGLE. Na pewno to nietypowe ciało niebieskie dostarcza nam zdecydowanie więcej pytań niż odpowiedzi. Badania na temat OGLE zostały opublikowane w Astronomical Journal oraz na repozytorium arxiv.org.

Innemedium.pl
Dowiedz się więcej na temat: galaktyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama