Badania sugerują, że Uran zderzył się kiedyś z inną planetą

Uran to odległa i specyficzna planeta Układu Słonecznego. Oś obrotu tego gazowego giganta jest silnie nachylona, a naukowcy nie potrafią zrozumieć dlaczego. Jednak najnowsze symulacje komputerowe zdają się potwierdzać, że w odległej przeszłości Uran zderzył się z inną planetą.

Oś obrotu Urana jest nachylona pod kątem około 98 stopni do ekliptyki, więc znajduje się niemal w płaszczyźnie Układu Słonecznego. Tylko ogromna siła mogłaby wywrzeć wpływ na ciało niebieskie takich rozmiarów. Dlatego uważa się, że w przeszłości mogło dojść do wielkiej kosmicznej kolizji.

Na podstawie symulacji komputerowych naukowcy z Uniwersytetu w Durham ustalili, że Uran prawdopodobnie zderzył się z planetą o masie co najmniej dwa razy większej od Ziemi. Kolizja ta mogła nastąpić w bardzo wczesnym etapie rozwoju gazowego olbrzyma i wpłynęła na jego charakterystykę.

Reklama

Naukowcy twierdzą również, że zderzenie Urana z innym ciałem niebieskim mógł być procesem, który trwał stosunkowo krótko. Co więcej, planeta, która wleciała w błękitnego olbrzyma mogła przetrwać katastrofę i nie wyklucza się, że było nią tajemnicze ciało znajdujące się gdzieś na obrzeżach Układu Słonecznego.

Tylkonauka.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy