Co zebrał chiński łowca ciemnej materii?

​Naukowcy opublikowali pierwszy zestaw danych dotyczących fotonów gamma zebranych przez Dark Matter Particle Explorer (DAMPE).

DAMPE
DAMPEmateriały prasowe

Dark Matter Particle Explorer (DAMPE), znany także jako eksplorator cząstek ciemnej materii, to satelita Chińskiej Akademii Nauk, który został wystrzelony w grudniu 2015 r. W maju 2021 r. DAMPE po raz pierwszy w historii zaobserwował jądra helu przy energii ok. 34 TeV. Teraz z kolei spłynęła pierwsza partia danych z DAMPE, które pomogą w poszukiwaniach ciemnej materii. Zarejestrowane dane obejmują 99 864 fotonów gamma z lat 2016-2018.

Fotony gamma nie niosą ładunku elektrycznego jak protony czy elektrony. To czyni je mniej podatnymi na wpływ pola magnetycznego innych ciał niebieskich i zdarzeń kosmicznych. Mogą także przenosić dokładniejsze informacje o ciemnej materii i pochodzeniu promieni kosmicznych.Przypuszcza się, że DAMPE od momentu uruchomienia w 2015 r. zebrał dane na temat około 10,7 mld wysokoenergetycznych promieni kosmicznych. DAMPE został uruchomiony 17 grudnia 2015 roku i jest wynikiem współpracy instytucji badawczych i uniwersytetów we Włoszech, Szwajcarii i Chinach. Narzędzie zostało zaprojektowane w szczególności do poszukiwania pośredniego sygnału rozpadu hipotetycznego kandydata na ciemną materię, zwanego słabo oddziałującymi masywnymi cząstkami.

Łazik pomoże NASA znaleźć „starożytne oznaki życia” na MarsieAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas