Łazik Perseverance rozpoczyna szukanie życia na Marsie

NASA poinformowała, iż łazik Perseverance rozpoczął poszukiwania życia na Marsie. Jak będzie wyglądała jego dalsza misja?

NASA przygotowuje się do rozpoczęcia nowej misji łazika Perseverance znajdującego się na Marsie. Sprzęt ma posłużyć do odkrycia ewentualnych oznak życia na Czerwonej Planecie. Jednym z kluczowych pytań, na które NASA chce uzyskać odpowiedź jest to związane z rodzajem skał znajdujących się w kraterze Jezero. Skała osadowa, która z czasem tworzy się na powierzchni planety w wyniku gromadzenia się minerałów może oznaczać, że na Marsie wcześniej istniało życie. Na dnie krateru Jezero może również znajdować się inny rodzaj skał, uformowany głęboko pod powierzchnią planety w wyniku swoistej aktywności wulkanicznej.

Reklama

Zadaniem łazika Perseverance będzie mielenie kawałków skał za pośrednictwem jednego ze swoich instrumentów, aby określić ich skład. Inny instrument użyje światła, aby przeanalizować jakie substancje chemiczne i minerały są obecne w skałach znajdujących się we wspomnianym kraterze.

Poszukiwanie życia na Marsie przez Perseverance obejmie również pobieranie i przechowywanie próbek z powierzchni, które zostaną pozostawione na Marsie i zostaną odebrane w przyszłości przez kolejne misje.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Perseverance | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy