Kosmos

NASA: "Jesteśmy blisko znalezienia życia na Marsie, ale świat nie jest na to gotowy"

Główny naukowiec NASA, Jim Green, oznajmił, że agencja kosmiczna w ciągu najbliższych 2 lat może znaleźć życie na Marsie. Jednocześnie zaznaczył jednak, że jego zdaniem świat nie jest gotowy na tak "rewolucyjne" odkrycie.

Jim Green wyraził przekonanie, że dwa łaziki NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mogą znaleźć dowody życia na Marsie zaledwie kilka miesięcy po ich wylądowaniu na Czerwonej Planecie w marcu 2021 roku. Zadaniem łazików będzie pobranie próbek i zbadanie ich pod kątem obecności substancji organicznych.

Główny naukowiec NASA porównał potencjalne odkrycie życia na Marsie do momentu, gdy Mikołaj Kopernik przedstawił swoją teorię heliocentryczną, w którą początkowo nikt nie chciał uwierzyć. Green obawia się, że nowe ustalenia mogłyby wywołać podobną reakcję, jak w XVI wieku: "Nasze potencjalne odkrycie może zapoczątkować zupełnie nową linię myślenia. Nie sądzę, by świat był przygotowany na rewolucję. Martwi mnie ta perspektywa, ponieważ uważam, że jesteśmy bliscy przełomowego odkrycia".

Reklama

Zadaniem łazika Mars 2020 będzie pobranie i wysłanie próbek skał z powrotem na Ziemię. Po raz pierwszy w historii materiał z Marsa może znaleźć się na naszej planecie. Green uważa, że jedno niezwykle istotne odkrycie uruchomi szereg nowych pytań, na które naukowcy będą poszukiwać odpowiedzi: "Znalezienie życie na Marsie nie będzie końcem, lecz początkiem, ponieważ uaktywni dziesiątki kolejnych pytań. Czy życie na Marsie jest takie jak my? Czy jesteśmy spokrewnieni? Czy życie może przemieszczać się z planety na planetę? Jaki wpływ ma środowisko chemiczne planety na żyjące tam organizmy? To tylko niektóre z pytań, a będzie ich dużo więcej".

Główny naukowiec NASA uważa, że na innych planetach mogą istnieć całe cywilizacje: "Nie ma powodu, by uważać, że oprócz nas nie ma innej cywilizacji, ponieważ stale odnajdujemy kolejne planety poza Układem Słonecznym, a ich zawartość jest dla nas zagadką".

Ostatnie badania wykazały, że planety, które wcześniej uważano za nienadające się do zamieszkania, mogły kiedyś posiadać odpowiednie warunki do życia. Na początku tego roku naukowcy odkryli, że pod powierzchnią Marsa może istnieć rozległy i aktywny system wodny. Badanie opublikowane w tym miesiącu zasugerowało ponadto, że Wenus mogła być zamieszkiwana przez miliardy lat, zanim atmosfera planety stała się zbyt gęsta i gorąca około 700 milionów lat temu.

Zmianynaziemi.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy