Kosmos

NASA potwierdza - w atmosferze Księżyca jest neon

​Dzięki pomiarom przeprowadzonym przez satelitę LADEE, NASA potwierdziła, że w atmosferze Księżyca jest neon. Kończy to wieloletnie debaty dotyczące obecności tego gazu na Srebrnym Globie.

W atmosferze Ziemi często dochodzi do zderzeń między poszczególnymi cząstkami. Zjawiska takie rzadko obserwujemy w atmosferze Księżyca, bo ta jest bardzo rzadka i cienka. To egzosfera - najpopularniejszy typ atmosfery w Układzie Słonecznym.

- Od czasu misji Apollo debatowano o obecności neonu w egzosferze Księżyca, ale do tej pory nie udawało nam się tego potwierdzić. Teraz mam przyjemność ogłosić, że nie tylko udało nam się wykryć ten gaz, ale i stwierdzamy, że jest go całkiem sporo - powiedział Mehdi Benna z NASA.

Pomiary dokonane przez satelitę LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) potwierdziły, że w egzosferze Księżyca poza neonem znajdziemy hel i argon. Co ciekawe, skład procentowy pierwiastków jest zależny do pory dnia. Odkryto także, że niektóre pierwiastki pochodzą nie tylko z wiatru słonecznego, ale i przemian dokonywanych na powierzchni Srebrnego Globu. Choćby argon-40, którego jest dużo nad Morzem Deszczów i Oceanem Burz, gdzie znajduje się sporo potasu-40 zamkniętego w skałach.

Naukowcy mają nadzieję, że satelita LADEE pomoże odpowiedzieć na jeszcze wiele intrygujących pytań dotyczących natury Księżyca.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | NASA | neon | LADEE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy