Kosmos

​Niezwykłe zdjęcie powierzchni Księżyca

Chińczycy udostępnili jedne z najbardziej dokładnych zdjęć powierzchni Księżyca. Zostały one wykonane przez łazik Yutu, który wylądował na Srebrnym Globie w grudniu 2013 r. jako cześć misji Chang'e-3.

Łazik Yutu był pierwszym zdalnie sterowanym pojazdem, który wylądował na powierzchni Księżyca od czasów radzieckiego Łunochodu 2 w 1973 r. Obecnie jest rekordzistą pod względem czasu spędzonego na powierzchni Srebrnego Globu.

W przeciwieństwie do procedur NASA i ESA, która niemal każdego dnia wypuszcza do internetu nowe zdjęcia i dane, China National Space Administration (CNSA) jest znacznie bardziej skryta. Tym razem było jednak inaczej, a zaprezentowane w tym newsie zdjęcie powierzchni Księżyca jest jednym z wielu udostępnionych przez CNSA.

Jest to jedno z najdokładniejszych zdjęć powierzchni Srebrnego Globu, ukazujących glebę, ślady łazika i imponujące formacje skalne. Z powodu zimnych księżycowych nocy, które trwają ok. 14 dni, Yutu napotkał na trudności z poruszaniem się na początku 2014 r., a ostatecznie został unieruchomiony na powierzchni Księżyca. Na szczęście, instrumenty łazika nadal działają, co pozwala na zbieranie kolejnych danych i niesamowitych zdjęć.

CNSA chce wysłać na Księżyc kolejną misję - Chang'e-4 w 2020 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Księżyc | Yutu | łazik Yutu | Misja na Księżyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy