Ocean na Tytanie niczym Morze Martwe

Naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA są przekonani, że ocean znajdujący się wewnątrz Tytana – lodowego księżyca Saturna – jest bardzo słony. W publikacji porównują go do Morza Martwego – najbardziej zasolonego zbiornika wodnego Ziemi.

Naukowcy zaprezentowali model struktury Tytana pozwalający lepiej zrozumieć jego zewnętrzną lodową skorupę. Udało się go stworzyć na podstawie licznych danych, które sonda Cassini-Huygens zbierała od ponad 10 lat.

- Tytan nie przestaje nas zaskakiwać i udowadniać, że wciąż jest nieskończenie fascynującym światem. Wraz z naszą długowieczną sondą Cassini odkrywany jego nowe sekrety tak szybko, jak rozwiązujemy te stare - powiedziała Linda Spilker, naukowiec z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Kolejne wyniki potwierdzają, że ocean znajdujący się pod skorupą Tytana jest bardzo słony i stanowi mieszaninę wody z rozpuszczonymi solami zawierającymi siarkę, sód i potas.

Reklama

- Na standardy ziemskie jest to bardzo słony ocean. Ta wiedza może zmienić nasze myślenie na temat ewentualnych form życia, ale w przeszłości panujące tam warunki mogły być inne - powiedział Giuseppe Mitri z francuskiego uniwersytetu z siedzibą w mieście Nantes.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tytan | Kosmos

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy