Odkryto granice Drogi Mlecznej

​Jak duża jest Droga Mleczna? Badanie galaktyki, w której się znajdujemy jest szczególnie trudne. Teraz naukowcom udało się namierzyć jej prawdopodobne krawędzie.

Szacunki oparte na danych pozyskanych z sondy kosmicznej Gaia dały nam wgląd w szacunkowy rozmiar dysku Drogi Mlecznej, który rozciąga się na ok. 260 000 lat świetlnych. Ale wpływ grawitacyjny Drogi Mlecznej i niewidoczna aureola ciemnej materii rozciągają się dalej. Jak bardzo? Jak wynika z nowych obliczeń - całkiem sporo.

Astrofizycy z Uniwersytetu Durham pod kierownictwem Alis Deason obliczyli, że całkowita średnica Drogi Mlecznej może sięgać nawet 1,9 mln lat świetlnych.

Droga Mleczna to coś więcej niż gwiazdy i gaz wirujące wokół Sagittariusa A* (supermasywnej czarnej dziury zlokalizowanej w centrum galaktyki). Wiemy o tym, ponieważ gwiazdy na zewnętrznych krawędziach dysku galaktycznego poruszają się znacznie szybciej niż powinny. To wpływ grawitacyjny ciemnej materii, czyli rodzaju materii, która nie oddziałuje w żaden znanym nam sposób.

Zespół Deasona przeprowadził kosmologiczne symulacje aureoli ciemnej materii otaczającej Drogę Mleczną, jak i analogach Grupy Lokalnej, niewielkiej grupy galaktyk o średnicy 9,8 mln lat świetlnych, do których należy także i nasza. Skupiły się one szczególnie na bliskości Drogi Mlecznej do M31, czyli galaktyki Andromedy, naszego najbliższego kosmicznego sąsiada, z którym Droga Mleczna zderzy się za ok. 4,5 mld lat. Te dwie galaktyki są obecnie oddalone od siebie o ok. 2,5 mln lat świetlnych - to wystarczająco niewiele, by oddziaływać an siebie grawitacyjnie.

Obliczenia wykazały, że średnica Drogi Mlecznej (wraz z aureolą ciemnej materii) to co najmniej 1,9 mln km. Wartość ta może być jeszcze większa i powinna zostać dopracowana, ponieważ do tej pory nie przeprowadzono zbyt wielu badań astrofizycznych mających na celu zmierzenie naszej galaktyki. Ale wiele wskazuje, że właśnie znaleźliśmy krawędzie Drogi Mlecznej.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | droga mleczna | galaktyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama