Odkryto pierwsze wstrząsy na Marsie

Lądownik InSight wykrył pierwszej zjawisko sejsmiczne na Marsie. Słabe wstrząsy zostały odebrane przez czujniki sondy 6 kwietnia - jest to pierwszy sygnał sejsmiczny wykryty na powierzchni innego obiektu planetarnego niż Ziemia i Księżyc.

Naukowcy twierdzą, że źródłem wstrząsów na Marsie może być zarówno pęknięcie w skorupie planety, jak i uderzenie meteorytu. Na ten moment nie można tego ustalić.

Należąca do NASA sonda InSight wylądowała na Marsie w listopadzie ubiegłego roku. Celem jej misji jest zbudowanie dokładnej mapy struktury wewnętrznej Czerwonej Planety. Naukowcy porównują zebrane dane z wewnętrzną warstwą skał Ziemi, aby dowiedzieć się więcej o sposobach ewolucji obu światów.

Co ciekawe, naukowcy pracujący przy misji InSight twierdzą, że charakter wstrząsów bardzo przypomina im te zebrane przez czujniki Apollo na powierzchni Księżyca. W latach 1969-1977 odnotowano tysiące wstrząsów na Srebrnym Globie.

System sejsmometryczny InSight zawiera czujniki francuskie (o niskiej częstotliwości) i brytyjskie (wysokiej częstotliwości). Sygnał z 6 kwietnia został odebrany przez oba instrumenty.

Główna misja sondy InSight ma trwać dwa ziemskie lata, czyli jeden marsjański rok.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | Misja na Marsa | InSight | sonda kosmiczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy