Pierwsza egzoplaneta uchwycona w ruchu

​Od znalezienia życia pozaziemskiego wciąż jeszcze wiele nas dzieli, ale niewykluczone, że dzięki najnowszym metodom badawczym w końcu stanie się to możliwe. Teraz astronomowie po raz pierwszy uwiecznili ruch egzoplanety wokół gwiazdy macierzystej na filmie.

Beta-Pictoris b to gazowa planeta krążąca wokół gwiazdy Beta-Pictoris, której wiek szacuje się na ok. 20 mln lat. Układ znajduje się w gwiazdozbiorze Malarza, 63 lata świetlne od Ziemi. Egzoplaneta okrąża gwiazdę macierzystą w ciągu 18-20 ziemskich lat. Jest jedną z nielicznych planet pozasłonecznych, które udało się uwiecznić na zdjęciu, a także pierwszą, którą uchwycono w ruchu.

Niezwykłe osiągnięcie było możliwe dzięki użyciu aparatu Gemini Planet Imager (GPI), który znajduje się na teleskopie Gemini South na pustyni Atacama. Obserwacja egzoplanety nie była łatwym zadaniem, bo jest ona ok. miliona razy ciemniejsza od gwiazdy macierzystej. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki uchwyconym obrazom uda się ustalić skład chemiczny Beta-Pictoris b.

Nie wiadomo czy obiekt znajduje się w ekosferze i czy jest zdolny do potrzymania życia.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzoplaneta | układ planetarny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy