Kosmos

Sonda Juno wykonała zdjęcie Ganimedesa

Sonda Juno wykonała nowe zdjęcie lodowego księżyca Jowisza – Ganimedesa. Wspaniała fotografia pokazuje z bliska, jak dokładnie wygląda największy księżyc planety z naszego Układu Słonecznego.

Ganimedes to lodowy świat, który skrywa pod swoją powierzchnią pełnoprawny ocean. Sonda Juno zrobiła zdjęcie wspomnianego księżyca podczas bliskiego przelotu, który odbył się w poniedziałek 7 czerwca 2021 roku. Na fotografii można zobaczyć kratery oraz niektóre elementy krajobrazu. Za zdjęcie odpowiedzialna jest kamera JunoCam znajdująca się bezpośrednio na powierzchni sondy.

NASA przekazała, iż opisywane zdjęcie Ganimedesa zostało wykonane w momencie, w którym sonda zbliżyła się najbliżej ze wszystkich instrumentów, które badały lodowy księżyc Jowisza. Amerykańska Agencja Kosmiczna nie spieszy się z wyciąganiem wniosków naukowych oraz nie chce zdradzać jeszcze większej ilości szczegółów dotyczących potencjalnych odkryć dokonanych przy pomocy tej fotografii. Na ten moment naukowcy oraz inżynierowie chcą skupić się na podziwianiu lodowego świata, który jest większy od Merkurego.

Reklama

Oprócz wykonywania zdjęć, sonda Juno bada także skład, jonosferę, magnetosferę oraz powłokę lodową Ganimedesa sprawdzając także stężenie radiacyjne znajdujące się w jego środowisku.


 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Ganimedes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy