Kosmos

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu ma rodzeństwo?

Naukowcy odkryli, iż Wielka Czerwona Plama na Jowiszu może mieć towarzysza. Nowe miejsce zostało uchwycone na obrazie.

Nowe miejsce podobne do Wielkiej Czerwonej Plamy zostało zidentyfikowane w 2020 roku przez astronoma amatora o nazwisku Clyde Foster. Całość została nazwana nieoficjalnie "Clyde’s Spot" na cześć odkrywcy. Kilka dni po odkryciu sonda Juno przeleciała nad wspomnianym regionem i była w stanie uchwycić opisywany obraz. Uważa się, że rodzeństwo Wielkiej Czerwonej Plamy to nic innego, jak chmura sięgająca górnych warstw atmosfery.

Samo miejsce zostało sfotografowane po raz drugi i na przestrzeni 10 miesięcy rozwinęło się. Na przestrzeni niecałego roku miejsce stało się trzy razy szersze niż wcześniej. I porusza się. NASA zauważyła, że opisywane zjawisko oddala się od Wielkiej Czerwonej Plamy.

Reklama

Wiele cech dynamicznej atmosfery Jowisza jest krótkotrwałych, ale "Clyde’s Spot" wydaje się zmieniać oraz ewoluować w czasie. Całość rozwinęła się w złożoną strukturę, a sam region zaczyna się powiększać.

Zdjęcie wykonane przez sondę Juno zostało zrobione z odległości około 45 tys. kilometrów od górnego szczytu chmur planety.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jowisz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama