Wyspa, która może symulować marsjańskie warunki

Jedna z najnowszych form ukształtowania terenu na Ziemi może dać nam cenne wskazówki, gdzie szukać śladów życia na Marsie.

Skręcona jak język wulkaniczna wyspa Hunga Tonga-Hunga Haʻapai położona na Oceanie Spokojnym eksplodowała ostatnio w 2015 r. Od tego czasu jej kształt znacznie się zmienił, ponieważ wyspa była formowana przez uderzające fale. Naukowcy uważnie obserwują tę powolną erozję. Uważają bowiem, że pozostałości wielu takich wysepek możemy znaleźć na Marsie.

Na Ziemi wszędzie tam, gdzie występują jakiekolwiek procesy wulkaniczne, mogą pojawiać się mikroorganizmy. To, co naukowcy widzą na Hunga Tonga-Hunga Haʻapai (HTHH), może być zatem pewnego rodzaju szablonem, który pomoże zrozumieć środowisko wodne na młodym Marsie, a także to, czy warunki są korzystne dla zainicjowania prostego życia.

- Zamierzamy użyć HTHH na Ziemi, by usprawnić nasze zrozumienie Marsa - powiedział dr Jim Garvin z NASA.

Wyspa wyrosła z wulkanu Hunga - góry o wysokości 1,3 km, która jest prawie całkowicie zanurzona w południowo-zachodnim Pacyfiku wśród archipelagu Tonga. Nowa forma ukształtowania terenu powstała w wyniku działania wulkanu Hunga została nazwana "surtseyowską" - na cześć bardzo podobnej wyspy nazywanej Surtsey na północnym Atlantyku, która równie często eksplodowała.

W takich przypadkach gorąca magma wchodzi w kontakt z zimną wodą morską powodując gwałtowny podmuch popiołu i odłamków skalnych. Materiał ten następnie gromadzi się na powierzchni oceanu, tworząc stożek tufowy, który w przypadku HTHH ma ponad 100 m wysokości. Ale przyszłe erupcje wulkanu najprawdopodobniej go zniszczą. Może stać się to za kilkadziesiąt lat, a do tego czasu naukowcy zamierzają robić regularne zdjęcia satelitarne, by śledzić postępy zachodzącego procesu.

Woda i czas to składniki niezbędne do powstania życia jakie znamy. Na Ziemi wszystkie te warunki występują w otworach wulkanicznych na dnie oceanu. Podobnie może być na innych planetach - zwłaszcza na Marsie, który dzieli z nami historię geologiczną.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | wulkan | życie pozaziemskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy