Ecstasy trafi do aptek?

​Ecstasy - popularny i niebezpieczny narkotyk - już wkrótce może pojawić się w aptekach. Wszystko dlatego, że jest skuteczny w zwalczaniu lęków społecznych u osób cierpiących na autyzm.

Zespół amerykańskich naukowców z Los Angeles Biomedical Research Institute i Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies opracował procedurę terapeutycznego zastosowania 3,4-Metylenodioksymetamfetaminy (MDMA), czyli po prostu ecstasy. Okazuje się, że narkotyk ten może być przydatny w zwalczaniu lęków społecznych, zwłaszcza powiązanych z autyzmem. W takich przypadkach stosuje się dzisiaj leki przeciwlękowe, ale mechanizmy autyzmu różnią się od innych zaburzeń psychicznych, stąd niska tego typu substancji.

Medyczne właściwości ecstasy były badane już w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, ale rozpoczęcie globalnej wojny z narkotykami, zaprzestano wszelkich tego typu działań. Wczesne eksperymenty wykazały, że MDMA może być skuteczna w leczeniu różnego rodzaju chorób psychicznych. Od lat 80. poprzedniego wieku, ecstasy jest uważane za substancję nielegalną, choć stosunkowo łatwo można go zdobyć.

Jeżeli jednak kolejne badania wykażą, że ecstasy faktycznie spełnia przewidywaną rolę medyczną, w końcu może zawitać do aptek.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekstazy | narkotyki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy