Medycyna przyszłości

Harpun do leczenia serca

Operacja na otwartym sercu to niezwykle skomplikowany zabieg. I dla lekarzy, i dla pacjentów. Dzięki innowacyjnemu urządzeniu chirurgicznemu, tradycyjne operacje na otwartym sercu mogą odejść do lamusa.

Urządzenie opracowane przez Harpoon Medical to tak naprawdę harpun, który wprowadza się do organizmu pacjenta. Jest on w stanie wykonać skomplikowane operacje na zastawkach serca bez otwierania klatki piersiowej pacjenta.

Skuteczność instrumentu medycznego została potwierdzona w badaniu klinicznym z udziałem 11 pacjentów. Pomimo że harpun nie został jeszcze zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) w USA, w niedalekiej przyszłości najprawdopodobniej stanie się to faktem.

- Uważamy, że jest to bezpieczniejsza technika od przeprowadzania operacji na otwartym sercu. Po takiej mało inwazyjnej operacji pacjenci będą wracać do domu już po kilku dniach - powiedział James S. Gammie z Uniwersytetu w Maryland, jeden z autorów harpuna.

Innowacyjny harpun będzie skuteczny przede wszystkim w leczeniu niedomykalności zastawki mitralnej (MR). U pacjentów cierpiących na to schorzenie, krew przepływa w dwóch różnych kierunkach podczas skurczu serca. Normalnie stan ten leczy się podczas operacji na otwartym sercu, ale Harpoon TSD-5 oferuje alternatywne podejście.

Zespół chirurgów wprowadza harpun przez mały otwór w klatce piersiowej do organizmu pacjenta, w kierunku pracującego serca. Wykorzystując ultradźwięki, harpun jest kierowany do nieprawidłowo działającej zastawki. Na zakończeniu ostrza znajduje się wiązka sztucznych strun, którymi zastępuje się uszkodzone struny przytrzymujące zastawkę.

Przedstawiona powyżej technika okazała się w 100 proc. skuteczna. Rekonwalescencja po tak przeprowadzonej operacji trwa kilka dni, a nie miesiące (jak w przypadku operacji na otwartym sercu). Naukowcy szacują, że przy pomocy innowacyjnego harpuna można leczyć 75 proc. przypadków MR na całym świecie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: serce | Kardiochirurgia | kardiologia | zastawka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy