Medycyna przyszłości

Kuba ma szczepionkę na raka płuc. Podzieli się nim z USA

Kuba w 2011 r. stworzyła Cimavax - pierwszą na świecie szczepionkę na raka płuc. Każdy zastrzyk kosztuje ok. 1 dol., ale rząd kubański udostępnił ją swoim obywatelom. Teraz upominają się o nią inne kraje.

Kubańskie Center of Molecular Immunology sfinalizowało porozumienie z amerykańskim Roswell Park Cancer Institute. Jego celem jest opracowanie szczepionki na raka płuc, która zostanie wyprodukowana na Kubie i wprowadzona do powszechnego obiegu w Stanach Zjednoczonych. Będzie to wymagało zgody FDA (Food and Drug Administration) na przeprowadzenie badań klinicznych.

Informacja o współpracy rządów Kuby i USA jest efektem ostatniego ocieplenia stosunków między państwami. Przez ostatnie 55 lat wszelkie kontakty między Kubą i USA były ograniczone, zatem zniesienie embargo w zakresie badań i sprzętu medycznego jest ważnym krokiem naprzód.

Zazwyczaj szczepionki na raka są bardzo drogie, natomiast Cimavax jest stosunkowo tania w produkcji i magazynowaniu. Co więcej, kubański lek cechuje mała toksyczność. Jest to duża odmiana w stosunku do innych szczepionek antynowotworowych, które wywołują u pacjentów szereg skutków ubocznych. W przypadku Cimavax odnotowano "jedynie" nudności, dreszcze i ataki gorączki.

Warto zaznaczyć, że Cimavax nie jest lekiem na raka i potrzebne są dalsze badania, by zrozumieć w pełni sposób jego działania. Pierwsze wyniki są obiecujące - szczepionka poprawia jakość życia pacjentów i wywołuje odpowiednią reakcję immunologiczną. To niesamowite, że krajowi słynącemu z cygar udało się stworzyć tak innowacyjną szczepionkę na raka płuc.

Szczepionka zawiera białko zwane czynnikiem wzrostu naskórka (EGF), które naturalnie występuje w organizmie i stymuluje wzrost komórek. Guzy nowotworowe wykorzystują EGF do namnażania się w sposób niekontrolowany. Po podaniu szczepionki, EGF trafia do krwiobiegu pacjenta i stymuluje układ immunologiczny w celu produkcji przeciwciał hamujących działanie EGF. Zapobiega to rozrostowi guzów, ale bezpośrednio ich nie eliminuje. Oznacza to, że w celu walki z chorobą niezbędne jest zastosowanie dodatkowo innych terapii antynowotworowych.

Prace nad szczepionką Cimavax prowadzone są na Kubie od 1992 r. Preparat jest przeznaczony dla pacjentów, u których wykryto już raka płuc. Zastosowanie szczepionki w odpowiednim momencie drastycznie zmniejsza ryzyko powstawania przerzutów do innych części ciała. Mimo iż kubański specyfik jest licencjonowany do wykorzystania w terapii skierowanej przeciwko rakowi płuc, to można go zastosować także w przypadku innych nowotworów, w których ważną rolę odgrywa EGF, m.in. raka prostaty, piersi, jelita grubego i trzustki.

Zanim Cimavax trafi do USA, zostanie przebadany i odpowiednio zmodyfikowany przez amerykańskich naukowców. Wiele wskazuje, że tym razem dobro ludzkości zniesie wszelkie podziały między dwoma do niedawna wrogo nastawionymi państwami.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | szczepionka na raka | Kuba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy