Lek na nadciśnienie zwalcza cukrzycę typu 1.

​Odkryto, że popularny lek na nadciśnienie jest bardzo skuteczny w walce z cukrzycą typu 1.

Zespół naukowców z University of Alabama w Birmingham odkrył, że lek powszechnie wykorzystywany do leczenia nadciśnienia - Werapamil - może całkowicie odwrócić cukrzycę typu 1 (insulinozależną), przywracając daną osobę do pełnej sprawności. Testy przeprowadzone na myszach wskazują, że lek jest stuprocentowo skuteczny, niezależnie od stadia choroby.

Wcześniejsze badania na zwierzętach niejednokrotnie dawały pozytywne rezultaty w walce z cukrzycą typu 1., jednak podczas testów klinicznych okazywały się nieskuteczne. Żadna z opracowanych do tej pory terapii nie brała na cel utraty funkcji komórek beta budujących miąższ Wysp Langerhansa w trzustce. Uszkodzenie Wysp Langerhansa najczęściej prowadzi do pojawienia się cukrzycy. Z tego faktu lekarze zdawali sobie sprawę od dawna, jednak nikt wcześniej nie podszedł do walki z cukrzycą tak jak naukowcy z Alabamy

Podobno Werapamil z tym problemem radzi sobie znakomicie powodując, że komórki beta regenerują się. Jest to wynik tego, że lek ogranicza występowanie białek TXNIP, które blokują produkcję insuliny przy zwiększonym poziomie cukru we krwi.

Naukowcy są pozytywnie nastawieni do testów klinicznych, gdyż mysi TXNIP jest praktycznie identyczny jak ludzi. Próby kliniczne rozpoczną się już na początku 2015 r. i potrwają co najmniej rok. Ich koszt powinien zamknąć się w 2,5 mln dol.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca typu 1 | nadciśnienie | insulina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy