Medycyna przyszłości

Naukowcy odkryli nową funkcję łożyska

Naukowcy odkryli nowe funkcje łożyska. Okazuje się, że istnieją rejony łożyska magazynujące tlen, który po wytworzeniu serca jest stopniowo uwalniany.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Manchesterze rozwiązał zagadkę dostaw tlenu do rosnącego embrionu w drugim i trzecim miesiącu ciąży, kiedy to łożysko przejmuje tę funkcję od pęcherzyka żółtkowego. Uczeni wykazali, że w pierwszych tygodniach rozwijającego się łożyska, tworzy się niewielka grupa komórek macierzystych różnicujących się w prymitywne erytrocyty. Mają one zdolność do gromadzenia i przechowywania tlenu przy jego niskim stężeniu.

Następnie zaczynają wzrastać naczynia krwionośne, co prowadzi do uwalniania tlenu z erytrocytów do zarodka. Taka forma transportu dominuje do trzeciego miesiąca ciąży, gdy zwiększa się skuteczność wymiany gazowej, a do łożyska dociera krew matki.

- Wczesne zarodki są całkowicie zależne od dostaw tlenu od matki, a dzięki zrozumieniu mechanizmów, które za ten transport odpowiadają, będziemy w stanie lepiej zrozumieć pierwsze miesiące życia. Ludzkie łożysko to unikatowe i eleganckie rozwiązanie problemu dostaw tlenu do zarodka - powiedział John Aplin, szef zespołu badawczego.

Nowe odkrycia dotyczące łożyska pokazują jak liczne i złożone funkcje pełni ten organ. Dzięki nim naukowcy poznali także nowe szczegóły dotyczące naczyń krwionośnych łączących łożysko i embrion.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łożysko | embrion | rozwój zarodkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy