Medycyna przyszłości

Naukowcy wiedzą, jak pokonać raka płuc

Naukowcy odkryli, że składnik komórek rakowych, który działa jak "komórkowa poczta" może być kluczem do zapobiegania rozprzestrzeniania się raka płuc do innych części ciała.

"Komórkowa poczta", jak często jest nazywany aparat Golgiego (jedno z podstawowych organellów komórkowych) może być kluczem do pokonania raka płuc. Dzięki odkryciu uczonych z Uniwersytetu York i Teksas, już wkrótce będzie możliwe opracowanie terapii blokującej rozprzestrzenianie się nowotworu.

Okazuje się, że występujące w aparacie Golgiego białko PAQR11 dostaje sygnał od czynnika transkrypcyjnego Zeb1, co uruchamia całą kaskadę odpowiedzi. Pęcherzyki transportowe odrywają się z ustalonej pozycji w płucach i przemieszczają się do innych części ciała. A w nich zamknięte komórki nowotworowe.

- Jeżeli pomyślimy o komórce rakowej jak o namiocie, to łatwo wyróżnimy jej kształt i krawędzie. Jest stale zamocowana do ziemi w celu zabezpieczenia zawartości. Namiot nie może zostać przeniesiony, chyba że wpłyniemy na jego architekturę. Podobny proces dzieje się z rakiem płuc podczas metastazy - krawędzie komórek zmieniają się, przez co przestają być zakotwiczone - powiedział dr Daniel Ungar, jeden z autorów odkrycia.

Reklama


Zespół Ungara pracuje nad lekiem, który zaburzy komunikację między białkiem PAQR11 i czynnikiem transkrypcyjnym Zeb1. To powinno zahamować tworzenie przerzutów, a przez to zmniejszyć zjadliwość nowotworu.

Badania finansowane są przez National Institutes of Health, American Cancer Society i Cancer Prevention Research Institute of Texas.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | rak płuc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama