Medycyna przyszłości

Odkryto nowy gen związany z chorobami serca

Naukowcy zidentyfikowany nieznany do tej pory gen, który może wpływać na kondycję serca i obniżać ryzyko wystąpienia zawału tego mięśnia.

Analizując genetyczną bazę danych z biobanku tysięcy Norwegów i koncentrując się na różnicach występujących między nimi, zidentyfikowano gen, który zmienia sposób funkcjonowania białek, znacznie wpływa na poziom cholesterolu i innych lipidów we krwi.

Gen TM6SF2 do tej pory nie był w ogóle brany pod uwagę w kontekście chorób serca i związanych z układem krwionośnym. Naukowcy odnotowali, że jakiekolwiek działania modyfikujące pracę genu - wzmocnienie lub tłumienie - wpływa na poziom lipidów i przez to dynamikę pracy serca.

- Choroby układu krążenia mają tak duży wpływ na życie ludzi, że priorytetem naukowców powinno być poszukiwanie genów, które powodują zawał serca - powiedział Cristen Willer, adiunkt z University of Michigan Medical School.

Willer z zespołem badawczym sugeruje, że gen TM6SF2 może również brać udział w regulacji poziomu lipidów w wątrobie. Na tę chwilę nie wiadomo jak produkowane przez ten gen białko wpływa na rozwój chorób serca. Potrzebne będą kolejne eksperymenty.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: serce | kardiologia | układ krążenia | gen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy