Medycyna przyszłości

W Wielkiej Brytanii przeszczepy macicy wkrótce będą rutyną

Lekarze dostali pozwolenie na przeprowadzanie w Wielkiej Brytanii przeszczepów macicy. Zabiegi te odniosły ogromny sukces w Szwecji i wiele wskazuje, że podobnie będzie na Wyspach Brytyjskich.

Przeszczep macicy to zabieg stworzony z myślą o kobietach, które chciałyby zajść w ciążę, ale nie mają własnej macicy. Szacuje się, że 1 na 7000 kobiet rodzi się bez macicy, a spora liczba traci ten narząd w konsekwencji choroby nowotworowej.

W Wielkiej Brytanii przeszczepowi macicy będą mogły poddać się kobiety w wieku 24-38 lat. Warunek jest jednak taki, by miały one zdrowe jajniki, a tym samym mogły zajść w ciążę dzięki własnym komórkom jajowym. Podczas transplantacji, narząd nie zostanie połączony z jajowodami, więc w grę wchodzi tylko zapłodnienie in vitro.

Naukowcy informują, że ok. rok po przeszczepie organizm kobiety będzie wracał do stanu równowagi i dopiero po tym czasie będzie można przeprowadzić zapłodnienie pozaustrojowe. Rozwiązanie ciąży nastąpi poprzez cesarskie cięcie. Jeżeli nic się nie zmieni, to pierwsze dziecko z przeszczepionej macicy urodzi się w Wielkiej Brytanii na początku 2018 r.

Warto zaznaczyć, że transplantacja macicy - w przeciwieństwie do innych narządów - nie jest wykonywana z myślą o jak najdłuższej pracy. Przeszczepioną macicę usuwa się po ok. 6 miesiącach od porodu. Taka technika zaproponowana przez szwedzkich lekarzy oznacza mniejsze ryzyko powikłań i lepszy komfort życia kobiet. Jedynym biologicznym celem istnienia macicy jest bowiem posiadanie dziecka.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: transplantacja | przeszczep | macica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy