Mogły wpłynąć na pojawienie się wody na Ziemi. Nowe badania
Najnowsze badania nad kometą 67P/Czuriumow-Gierasimienko wskazują, że obecna na niej woda wykazuje niezwykłe podobieństwa do wody w oceanach na Ziemi. To odkrycie ponownie otwiera dyskusję na temat roli komet w dostarczaniu wody na naszą planetę.
Nowe badania na temat komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko
67P/Czuriumow-Gierasimienko to kometa okresowa, która należy do rodziny komet Jowisza. Odkryte w 1969 roku ciało niebieskie wciąż dostarcza naukowcom niezwykle istotnych danych na temat budowy naszego wszechświata, a być może także i Ziemi.
Najnowsze ustalenia obejmują bowiem twierdzenie, iż woda z tej konkretnej komety Jowisza wykazuje podobieństwa do wody w oceanach na naszej planecie. Odkrycie to ponownie otwiera dyskusję na temat tego, że komety z rodziny Jowisza, takie jak 67P, mogły pomóc dostarczyć wodę na Ziemię.
Jak woda pojawiła się na Ziemi?
Woda była i jest głównym elementem sprzyjającym powstawaniu życia na Ziemi. Jednak to, w jaki sposób woda pojawiła się na Ziemi w takiej ilości w stanie ciekłym, cały czas pozostaje zagadką. Kwestia ta jest często podejmowanym przez naukowców temat badań.
Ustalono dotychczas kilka istotnych faktów: naukowcy znaleźli między innymi dowody na to, że woda na naszym globie częściowo pochodzi z ciał niebieskich, które uderzały w Ziemię, m.in. komet. Kilka pomiarów komet z rodziny Jowisza - które zawierają pierwotny materiał z wczesnego Układu Słonecznego - wykazało silny związek między ich wodą a wodą na Ziemi. Kluczowy jest tu stosunek deuteru do zwykłego wodoru (D/H) w wodzie dowolnego badanego obiektu.
- Naprawdę wyglądało to tak, że te komety odegrały ważną rolę w dostarczaniu wody na Ziemię - powiedziała Kathleen Mandt, planetolog z Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt w stanie Maryland.
Wszystko zaczęło się od komet? Podobieństwa w składzie wody
Kometa 67P w 2014 r. była celem prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Rosetta. Po badaniu próbek z misji teorię podobieństw wody kometowej do ziemskiej obalono, ponieważ stwierdzono dużo większy D/H.
Teraz zespół Mandt postanowił wykorzystać zaawansowaną technikę obliczeń statystycznych, aby zautomatyzować pracochłonny proces izolowania wody bogatej w deuter z ponad tysięcy pomiarów z Rosetty i ponownie zbadać jej powiązania z wodą ziemską. Udowodnili, że faktycznie woda 67P i ziemska wykazuje niezwykłe podobieństwo.
- Obserwacje Rosetty dotyczące komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko wykazały wcześniej jedną z najwyższych wartości D/H dla komety. Jednak ponowna analiza ponad 4000 pomiarów izotopów wody zebranych w trakcie całej misji pokazuje, że pył znacznie zwiększa lokalny D/H. Stosunek izotopów mierzony w odległości od jądra, gdzie gaz jest dobrze wymieszany, jest zbliżony do ziemskiego, podobnie jak w przypadku innych komet rodziny Jowisza. Ten niższy stosunek D/H ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia powstawania komet i roli komet w dostarczaniu wody na Ziemię.
Wyniki opublikowano na łamach "Science Advances".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!