Polacy wezmą udział w ważnej misji ESA. Chodzi o badanie komet

Sener Polska to rodzima firma, która weźmie udział w ważnej misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest nią Comet Interceptor, której celem jest zbadanie komet długookresowych. Polacy w ramach umowy dostarczą kilkanaście urządzeń dla systemu wspomagania naziemnego satelity oraz specjalny mechanizm separacyjny.

Misja Comet Interceptor pozwoli lepiej zbadać komety
Misja Comet Interceptor pozwoli lepiej zbadać kometycometinterceptor.spacemateriały prasowe

Komety długookresowe to takie, które przybywają w pobliże naszej planety z odległych przestrzeni. Czasem są to obiekty spoza Układu Słonecznego. Badania tego typu zjawisk są trudne, ale Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła podjąć się zadania i szykuje misję Comet Interceptor. Pozwoli ona na lepsze przyjrzenie się takim kometom i wiemy, że udział w tym przedsięwzięciu będzie miała rodzima firma Sener Polska.

Sener Polska dostarczy dla misji ESA wiele rozwiązań

Sener Polska otrzymało umowę od OHB Italy i w ramach uzyskanego kontraktu ma dostarczyć aż 15 urządzeń dla systemu wspomagania naziemnego (MGSE). Ponadto Polacy opracują specjalny mechanizm separacyjny. Umożliwi on oddzielenie próbnika od satelity.

Firma w ramach MGSE opracuje liczne rozwiązania, które obejmują wyspecjalizowany wózek do transportu urządzeń, dedykowany podnośnik oraz sprzęt mający służyć w trakcie procesu rozładunku próbnika. Wiemy, że odegrają one ważne znaczenie w trakcie przygotowywania satelity przed wystrzeleniem w kosmos, co nastąpi dopiero (według harmonogramu ESA) dopiero za kilka lat.

Sener Polska ma już doświadczenie w podobnych zleceniach, bo brało udział w przygotowaniu rozwiązań dla misji Euclid. Wtedy opracowano 13 różnych urządzeń.

Oznacza to, że zarówno jeśli chodzi o rozmiary, ale też o poziom zaawansowania technologicznego i wartość, będzie to największy projekt MGSE w historii naszego oddziału. Ten kontrakt to dla nas dowód ogromnego zaufania integratora do naszych umiejętności. Naszym zadaniem jest stworzenie infrastruktury, która pozwoli na bezbłędne testy, montaż i transport sprzętu kosmicznego, a pamiętajmy, że te naziemne przygotowania mogą przesądzić o powodzeniu misji w kosmosie.
Przemysław Rudziński, kierownik projektu w Sener Polska

Comet Interceptor wystartuje za kilka lat

Misja Comet Interceptor została zakwalifikowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, ale jej start nie odbędzie się w krótkim czasie. ESA zakłada wystrzelenie satelity w 2029 r. Następnie rozpocznie się "polowanie" na komety długookresowe. W momencie, gdy taki obiekt zostanie namierzony, to zostanie odłączony próbnik, który następnie podąży za celem. Misja ma pozwolić na zbadanie komy, czyli obłoku pyłu i gazu oraz stworzenie trójwymiarowego modelu komety.

Warto dodać, że Polacy mają wiekszy udział w tej misji, co potwierdza Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka z CBK PAN.

Centrum Badań Kosmicznych jest głównym instytutem tworzącym i koordynującym prace nad największym, dziewięcioczęściowym instrumentem sondy, a prof. Hanna Rothkaehl jest Principle Investigator instrumentu. To pierwszy raz w historii, gdy Polak pełni tak ważną funkcję w misji ESA.
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzecznik prasowy CBK PAN

Obiekty sklasyfikowane jako komety długookresowe to takie, które obiegają Słońce w czasie dłuższym od 200 lat. Zaliczają się do nich m.in. kometa Hyakutake (obserwowana w 1996 r.) i kometa Hale'a-Boppa (z 1997 r.). Natomiast słynna kometa Halleya jest typu krótkookresowego i jej jeden cykl trwa kilkadziesiąt lat.

Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas