Niewyjaśnione

Grobowiec pełen wydłużonych czaszek został odkryty w Boliwii

Minister kultury Boliwii, Wilma Alanoca ogłosiła odkrycie w pobliżu miasta Viacha na płaskowyżu Altiplano starożytnego cmentarza. Jak donosi Reuters, znalezisko było trzymane w ścisłej tajemnicy, dopóki miejsce pochówku nie zostało odpowiednio zabezpieczone.

Odnalezienie cmentarzyska zawdzięczamy firmie wydobywczej, które natknęła się na nie podczas rutynowych prac. Po dotarciu do grobowca wykutego w skałach, górnicy powiadomili miejscowe władze, a te z kolei wysłały na miejsce zespół archeologów.

Cmentarz należał niegdyś do kultury Pacajes, która była częścią plemienia Ajmara. Są to rdzenni mieszkańcy Andów i Altiplano, których potomkowie wciąż mieszkają w Boliwii. Wygląda na to, że cztery grobowce zawierały pozostałości ponad 100 osób oraz naczynia, biżuterię i wiązki pogrzebowe. Odnalezione artefakty sugerują, że grobowiec był używany przez rodziny o mieszanym statusie społecznym.

Reklama

Najciekawszym elementem znaleziska są jednak wydłużone czaszki. Ich obecność oznacza najpewniej tyle, że z grobowca korzystali także Inkowie, którzy przybyli na te tereny w późniejszym okresie. To właśnie z Inkami archeolodzy wiążą kult nienaturalnie zdeformowanych czaszek.  

Badaczy o wiele bardziej interesują pozostałości, które do tej pory nie były dobrze znane środowisku naukowemu. Nie jest wykluczone, że po przeprowadzeniu kolejnych badań dowiemy się więcej na ich temat.

Innemedium.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy