Odkryto maskę pogrzebową przedstawiającą "Astronautę z Palenque"

Archeolodzy odkryli niedawno starożytną maskę króla K’inich Janaab’ Pakala, znanego także jako "Astronauta z Palenque". Wielu badaczy uważa, że na jego sarkofagu widoczny jest rysunek człowieka wewnątrz statku kosmicznego, co ma świadczyć o niezwykłej technologii będącej w posiadaniu Majów. Teraz w jednym z odkrytych niedawno grobowców odnaleziono maskę przedstawiającą wizerunek tego władcy.

Maska króla Pakala Fot.  INAH (National Institute of Archeology and History)
Maska króla Pakala Fot. INAH (National Institute of Archeology and History)materiały prasowe

Pakal był władcą starożytnego miasta-państwa Majów, Palenque. Jego rządy trwały aż 68 lat, co jest uważane za najdłuższe panowanie w historii cywilizacji zamieszkujących współczesne tereny Ameryki Północnej. Ten starożytny władca jest jednak znany nie tylko ze względu na swoje niezwykle długie rządy, ale głównie z powodu płaskorzeźby umieszczonej na jego sarkofagu. Zdaniem zwolenników teorii o starożytnych kontaktach z kosmitami, zawarte na niej symbole nie przedstawiają wcale przejścia do krainy umarłych, lecz stanowią prymitywną ilustrację pojazdu kosmicznego.

Już w 1968 roku Szwajcar, Erich von Daniken, zwrócił uwagę na podobieństwo pokrywy grobowca Pakala z obrazami astronautów wewnątrz statku kosmicznego, biorącego udział w programie Merkury. To jednak nie wszystko. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zawodowy modelarz Paul Francis, znany z prac przy filmach takich, jak „Człowiek przyszłości” (1999) czy "Blade: Wieczny łowca II" (2002) stworzył model przestrzenny z reliefu Majów, przedstawiający osobę siedzącą w tym pojeździe.

Obraz przedstawiony na grobowcu Pakala. Czy to wizerunek statku kosmicznego? materiały prasowe

Mężczyzna zwrócił szczególna uwagę na przyrząd do oddychania, umiejscowiony na wprost twarzy pilota i połączony giętką rurą z komorą, w której prawdopodobnie musiał znajdować się tlen. Inny przyrząd znajdujący się pod prawą stopą i wyglądający jak współczesny pedał gazu, musiał być używany do zwiększania/zmniejszania siły ciągu silnika rakietowego, który umiejscowiony jest na końcu pojazdu.

Ponowne zainteresowanie tym tematem wzbudziło odnalezienie maski króla Pakala, przedstawiającej jego twarz w całej okazałości. Odkrycia dokonano podczas prac konserwatorskich i badań archeologicznych, prowadzonych na stanowisku znanym jako pałac w Palenque i leżącym obecnie w meksykańskim stanie Chiapas. Badacze, oprócz maski króla, odnaleźli też różne obiekty rytualne, takie jak ceramiczne figurki, rzeźbione kości i krzemień. Warto nadmienić że wszystkie z wymienionych przedmiotów zostały odnalezione w jednym z sektorów tej budowli określanym literą E.

Sugerując się tym znaleziskiem, archeolodzy planują dokładniej przeanalizować sektory od B do D w poszukiwaniu innych tego typu miejsc. Odnalezienie maski króla Pakala Wielkiego jest więc dość istotne z punktu widzenia badań nad kulturą Majów, ponieważ może przynieść informacje na temat ich niezwykłej wiedzy z zakresu astronomii, matematyki, a może nawet niezwykłych pojazdów powietrznych.

Innemedium.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas