Niewyjaśnione

Przy budowie Stonehenge zastosowano twierdzenie Pitagorasa?

Najnowsze badania sugerują, że ludzie, którzy wznieśli Stonehenge wykorzystali twierdzenie Pitagorasa aż 2000 lat przed jego narodzinami.

Patrząc na geometrię kamieni, które tworzą Stonehenge, naukowcy uważają, że nie można było stworzyć go bez znajomości twierdzenia Pitagorasa.

- Ludzie często myślą o przodkach jak o jaskiniowcach z maczugami, ale byli oni także wyspecjalizowanymi astronomami. Zastosowali geometrie pitagorejską ponad 2000 lat przed narodzinami Pitagorasa - powiedział John Martineau, główny autor badań.

Twierdzenie Pitagorasa prawdopodobnie każdy pamięta ze szkoły. Mówi ono, że w trójkącie prostokątnym kwadrat najdłuższego boku jest równy sumie kwadratów dwóch krótszych boków. Twierdzenie to zostało opracowane przez starożytnego greckiego matematyka - Pitagorasa - w V w.p.n.e.

Reklama

Uczeni wskazują na istnienie prostokąta tworzonego przez kamienie sarsenu w okręgu Stonehenge, który po podzieleniu przez prostokątną tworzy idealne trójkąty pitagorejskie. Osiem linii promieniujących od prostokąta pokrywa się z ważnymi datami w kalendarzu neolitycznym, takimi jak przesilenie czy równonoc.

Wciąż nie wiadomo, jak to możliwe, że w Stonehenge, które powstało w okolicach 2750 r.p.n.e. wykorzystano tak zaawansowaną matematykę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Stonehenge | twierdzenie Pitagorasa | budownictwo | matematyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy