POLSKIE ZAMKI

Rowerem po Szlaku Orlich Gniazd. Historia na każdym kilometrze trasy

Szlak Orlich Gniazd to malownicza trasa turystyczna w południowej Polsce, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a nazwa pochodzi od zamków i warowni zbudowanych na skalistych wzgórzach w średniowieczu. Trasa Szlaku Orlich Gniazd jest popularnym celem wycieczek rowerowych. Nie inaczej będzie pewnie w tym roku, a ponieważ majówka tuż tuż (dla niektórych w trakcie), warto przejechać tę trasę rowerem. Co warto zobaczyć?

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to malowniczy teren o charakterze pagórkowatym, pełen wapiennych skał, gęstych lasów i średniowiecznych zamków. Na tym obszarze wyznaczono dwa rodzaje szlaków. Pierwszy to szlak pieszy o długości 168,7 km. Drugi - rowerowy o długości 190 km. 

Trasa dla rowerów przebiega przez dwa województwa - małopolskie i śląskie - i jest oznakowana specjalnymi czerwonymi tabliczkami i drogowskazami.

Trasa rowerowa Szlakiem Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd jest popularny m.in. dlatego, że można go wygodnie rozpocząć zarówno z Krakowa, jak i z Częstochowy. Do obu miast rowerzyści mogą się łatwo dostać koleją. 

Reklama

Przykładowa trasa obejmuje: Kraków -> Zamek Tenczyn -> Krzeszowice -> Olkusz -> Zamek Rabsztyn -> Zamek Bydlin -> Zamek Pilcza -> Ryczów -> Podzamcze -> Zamek Bąkowiec w Morsku -> Podlesice -> Zamek Bobolice -> Zamek Mirów -> Żarki -> Zamek Ostrężnik -> Siedlec -> Zamek Olsztyn -> Częstochowa.

Szlak Orlich Gniazd rowerem. Co warto zobaczyć na trasie?

Na tym szlaku zarówno fani przyrody, jak i historycznych budowli znajdą coś dla siebie. Poniżej lista 5-ciu miejsc, których nie można ominąć, przejeżdżając Szlak Orlich Gniazd rowerem:

Zamek w Ogrodzieńcu

Ogrodzieniec, położony w Podzamczu, jest jednym z najbardziej znanych zamków w Polsce. Mówi się o nim również, że to najpiękniejszy zamek położony na Szlaku Orlich Gniazd. Zbudowany w czasach panowania Kazimierza Wielkiego na najwyższym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 metrów n.p.m.), stanowi największą i najbardziej rozpoznawalną warownię na terenie Śląska. Obiekt jest wyrazem mistrzostwa dawnych architektów, którzy przez wieki przekształcali Ogrodzieniec w imponującą rezydencję magnacką. Zamek jest najczęściej odwiedzanym zamkiem na tym terenie również ze względu na to, że na jego terenie kręcono sceny do serialu “Wiedźmin". Oprócz zwiedzania jest również szansa trafić na rekonstrukcje średniowiecznych walk. Podziwianie okolicy ułatwiają liczne punkty widokowe.

Ojcowski Park Narodowy i zamek w Ojcowie

W tym miejscu warto odwiedzić pozostałości zamku w Ojcowie, w tym bramę wjazdową i mury obronne. Z tego miejsca rozpościerają się niesamowite widoki na Dolinę Prądnika. Niedaleko znajduje się również Pieskowa Skała. W Ojcowskim Parku Narodowym koniecznie trzeba się skusić na hodowanego w tym rejonie pstrąga.

Zamek w Bobolicach

Zamek również powstał z pomysłu króla Kazimierza Wielkiego. Ten, w odróżnieniu od pozostałych, które uległy znacznemu zniszczeniu, zachował się w doskonałym stanie. Można go podziwiać z zewnątrz jak i wewnątrz. To dobry czas na przerwę w podróży, żeby zajrzeć do zamkowej restauracji.

Jaskinia Głęboka

Patrząc na mapę Szlaku Orlich Gniazd należy zwrócić uwagę nie tylko na zamki. Jaskinia Głęboka usytuowana jest w zachodniej części Góry Zborów, znanym jako Krucze Skały, w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów. Jest największą znaną jaskinią krasową tego rezerwatu, o długości 190 metrów i różnicy wysokości 22,4 metra między najniższym a najwyższym punktem. W rejonie Kruczych Skał, podobnie jak na wielu skalnych wzgórzach w pobliżu Podlesic prowadzono wydobycie krystalicznego kalcytu, znanego również jako szpat. Ten minerał, który można znaleźć w formie nacieków jaskiniowych oraz żył w szczelinach skalnych, był eksploatowany do początku lat 50. XX wieku, głównie na potrzeby przemysłu szklarskiego.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska, często nazywana "Polską Saharą" stanowi jedną z najbardziej interesujących atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce. Znajduje się na granicy dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Jest to największy obszar piasków lotnych w centralnej części kraju, a jej lokalizacja to teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Legenda o pochodzeniu Pustyni Błędowskiej mówi, że powstała ona z piasków nadbałtyckich. 

W przeszłości, kiedy na tym obszarze wydobywano cynk, ołów i srebro, górniczy hałas przeszkadzał diabłom spoczywającym pod ziemią. Rozdrażnione nie tylko hałasem, ale także kradzieżą srebra, które uważały za własność podziemi, diabły postanowiły zasypać kopalnie piaskiem. Jeden z nich, wracając z workiem piachu znad morza, zahaczył o wieżę kościoła w Kluczach, co spowodowało rozerwanie worka i rozsypanie się piasku, tworząc obszerną pustynię

Dodatkowo, na początku XX wieku na Pustyni Błędowskiej można było zaobserwować burze piaskowe i fatamorganę. Teren ten posłużył również jako plener do zdjęć filmowych dla takich produkcji jak "Faraon" czy "W pustyni i w puszczy".

Szlak Orlich Gniazd pieszo

Szlak Orlich Gniazd oznakowany jest kolorem czerwonym. Jego przejście zależy oczywiście od tego, ile miejsc odwiedzi się po drodze. W przybliżeniu przejście Szlaku Orlich Gniazd pieszo zajmuje mniej niż tydzień. Pomimo dobrego oznakowania, warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w ściągniętą offline lub wydrukowaną mapę pieszego Szlaku Orlich Gniazd. 

Wędrówka piesza pozwala na łatwe zejścia do zalewów czy rzek na trasie. Niestety, obowiązuje w nich zakaz kąpieli, ale dzięki temu można spokojnie napełniać tą wodą butelki.

Szlak Orlich Gniazd samochodem

Mapa podróży Szlakiem Orlich Gniazd samochodem może tak naprawdę swobodnie zmieniać się od tego, ile siły zostało jeszcze zwiedzającym i czy większe chęci mają na kolejny zamek czy podziwianie przyrody. Samochód daje wygodę i szybkość przemieszczania się między atrakcjami. Oczywiście, wtedy omija nas część przyjemności obcowania z przyrodą. 

Można również tak przygotować mapę wyprawy samochodowej na Szlak Orlich Gniazd, aby po drodze zarezerwować w kilku miejscach noclegi i rozbić wyprawę na 2-3 dni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamek | zamek w ogrodzieńcu | Pustynia Błędowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy