Przyszłość pola bitwy

Izrael wdraża nowego robota obronnego

Izrael wdrożył nowego, obronnego robota, który może działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Konstrukcja wykorzystuje autonomiczne funkcjonalności oraz posiada karabin maszynowy na pokładzie.

Izrael wdrożył nowego robota, który może działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Komunikat prasowy zdradza, że na pokładzie tej konstrukcji znajdziemy także półautonomiczne rozwiązania kontrolujące między innymi karabiny maszynowe. Docelowo technologia Izraela ma stanowić wsparcie dla żołnierzy. To jeden z pierwszych takich robotów na świecie. Całość została nazwana jako “Jaguar".

Oprogramowanie kontrolujące Jaguara pozwala mu nie tylko na poruszanie się, ale również na automatyczne dostosowywanie się do celu. Konstrukcja posiada możliwość strzelania automatycznie w określonych sytuacjach. W tym przypadku Jaguar będzie stacjonował na granicy izraelsko-palestyńskiej. Eksperci zwracają uwagę, iż cała sytuacja może pogorszyć i tak już napięte stosunki pomiędzy Izraelem a Palestyną.

Reklama

Osoby stojące za rozwojem robota twierdzą, iż ostatecznie tego typu rozwiązanie zmniejszy szkody. Rozwój Jaguara ma zapobiegać problemom ze zdrowiem oraz życiem żołnierzy. Wielu ekspertów nie jest przekonanych i podpisało specjalną petycję w celu rozbrojenia autonomicznych systemów wyposażonych w karabiny maszynowe. Całość ma kłócić się bowiem z etycznym działaniem robota. 

Na ten moment nie wiadomo, jak dokładnie zareaguje Izrael. Broń autonomiczna oraz napędzana i kontrolowana sztuczną inteligencją nie jest jeszcze dokładnie ujęta w traktatach międzynarodowych - to powinno się jednak zmienić w przyszłości. 

Amerykanie ogłosili, iż już niebawem, aż do 2028 roku będą korzystali ze specjalnych misji, które zapewnią robotom możliwość w pełni autonomicznego działania i decydowania o operacjach. 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy