Reklama

Polska kontra Rosja. Polskie eksportowe zwycięstwa i nie tylko

W Rosji 9 maja obchodzony jest jako Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Polska również może się poszczycić, że jest w czymś lepsza od Rosji. Oto kilka przykładów.

Pod względem eksportu per capita liczonego w USD przeskakujemy Rosję o ponad 20 pozycji! Znajdujemy się na 47. miejscu na świecie z wartością eksportu równą 5 775 dolarów na osobę, zaś Rosja plasuje się na 69. pozycji z wartością o połowę niższą - 2 368 dolarów na osobę.

W Polsce według oficjalnych danych, średnio na miesiąc zarabiamy 4000 zł netto, z kolei w Rosji jest to około 2188 zł netto. Wyprzedzamy Rosję także pod względem wielkości PKB na osobę. W Polsce wynosi 15 656 USD, a w Rosji o jedną trzecią mniej, czyli 10 126 USD.

Reklama

Nawet inflację mamy niższą. W naszym kraju wynosi obecnie 12,3 proc., a w Rosji to ponad 16 proc.

Polska liderem eksportu?

Polska znajduje się wśród światowej czołówki producentów jabłek zostawiając Rosję daleko w tyle. Saldo importu i eksportu jabłek w 2019 roku wyniosło 1,3 mld zł. Nasz kraj należy do największych eksporterów jabłek na Ziemi, konkurujemy bezpośrednio z Chinami, USA, Chile, czy z RPA. Różnorodność i jakość polskich odmian jabłek wpływa na rosnące zainteresowanie zagranicznych konsumentów. Odmiany uprawiane w Polsce odznaczają się mniejszą podatnością na choroby grzybowe oraz zwiększoną zdolnością przechowalniczą. Te cechy umożliwiają zachowanie odpowiedniej jakości w obrocie handlowym. Do największych importerów polskich jabłek w 2019 roku należały Indie, Ukraina, Egipt, Jordania i Serbia.

Polska w 2020 roku była drugim (po Meksyku) największym światowym eksporterem mrożonych truskawek. Wartość polskiego eksportu wynosiła 137,8 mln euro. W tym rankingu byliśmy absolutnym liderem w latach 2017-2019. Obecnie eksport mrożonych truskawek z Polski stanowi około 13 proc. światowego eksportu. Polskie owoce trafiły do 54 państw.

Polski KGHM w 2022 roku został największą kopalnią srebra na świecie według World Silver Survey. W kategorii "największych producentów srebra" koncern znalazł się na drugiej pozycji. W poprzednim roku Grupa Kapitałowa KGHM wyprodukowała aż 1366 ton srebra. W tym zestawieniu najwyżej sklasyfikowana rosyjska kopalnia (Dukat, Polymetal International) znalazła się na trzecim miejscu. Raport World Silver Survey to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali.

Polska meblami stoi - jest to nasz kolejny hit eksportowy. W 2019 roku zajmowaliśmy drugie miejsce na świecie, zaraz za Chinami, w wartości eksportu tych artykułów (11,2 mld euro).

Na rynku europejskim jesteśmy absolutnym liderem eksportowym, a chodzi o... okna! Okna polskiej produkcji można już kupić w ponad 100 krajach na świecie. Polska w ostatnim czasie zwiększyła ich sprzedaż na prawie wszystkich największych rynkach zbytu. W Niemczech sprzedaż zbliżyła się do 940 mln euro i była o ponad 16 proc. większa niż w 2020 roku. Z kolei we Włoszech odnotowano bardzo duży skok sprzedaży polskich produktów tego typu - wynik wzrósł o 70 proc. względem 2020 r. W 2021 roku wartość eksportu polskich okien w UE stanowiła 29 proc. ogółu, na drugim miejscu byli Niemcy - 17 proc.

W roku 2020 byliśmy największym na świecie eksporterem papierosów. Wartość sprzedanych wyrobów wynosiła aż 4 mld dolarów. Nasz kraj odpowiada za 18 proc. światowego eksportu tego produktu. Polskie wyroby trafiają przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii.  W Polsce około 10 tysięcy ludzi pracuje przy produkcji wyrobów tytoniowych, a około 50 tysięcy przy uprawie samego tytoniu. Z kolei handlem produktami tytoniowymi para się około 500 tysięcy Polaków. Trzeba przyznać, że w ciągu 30 lat konsumpcja papierosów w Polsce zmalała blisko o połowę.

Polska znajduje się również na czwartym miejscu na świecie pod względem eksportu AGD. Wyprzedzają nas Chiny, Niemcy i Meksyk. Polskie firmy specjalizują się w produkcji gotowych sprzętów, m.in. zmywarek, pralek, suszarek do ubrań oraz elementów plastikowych, np. rury, przewody, czy różnego rodzaju węże.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gospodarka | eksport | Biznes

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy