Reklama

Naukowcy odkryli uciekające galaktyki

Astronomowie już wcześniej zaobserwowali gwiazdy, które uciekają z galaktyk. Teraz udało się dostrzec całe galaktyki, które wyrzucone ze swojego zakątka wszechświata przemierzają wszechświat.

Zespół naukowców z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics namierzył 200 nieznanych wcześniej kompaktowych galaktyk eliptycznych - obiektów większych od gromad gwiazd, ale mniejszych i lżejszych od typowych galaktyk, które rozciągają się na obszarze kilkuset lat świetlnych. Co ciekawe, aż 11 z nich jest kompletnie odseparowanych od jakichkolwiek innych gromad czy galaktyk.

Galaktyki te poruszają się szybciej niż wynosi druga prędkość kosmiczna (w przypadku galaktyk to 3000 km/s), przez co nie mają szans na powrót w pierwotnie zajmowane miejsce w kosmosie. To prawdziwy ewenement, bo wcześniej naukowcy nie znali takich obiektów.

Do tej pory prawdziwą egzotyką były samotnie przemierzające wszechświat gwiazdy, poruszające się z prędkością ponad 500 km/s.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | galaktyka | astronomowie

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy