Reklama

Wymyśl imię chińskiego łazika księżycowego

Chiny zapraszają do składania propozycji imienia łazika księżycowego misji Chang'e-3, który ma trafić na orbitę w grudniu tego roku. Zgłoszenia można nadsyłać od środy 26 września, poprzez strony www.xinhuanet.com i www.qq.com.

Imię dla pojazdu zostanie wybrane i ogłoszone w listopadzie, po kilku rundach selekcji - przekazał w środę państwowym mediom główny konstruktor chińskiego programu księżycowego Wu Weiren. Przewidziane są nagrody za udział w konkursie, m.in. w postaci zaproszenia na oglądanie startu Chang'e-3. Konkurs jest otwarty dla uczestników z Państwa Środka i zza granic Chin. Li Benzheng, zastępca Wu Weirena, powiedział, że imię powinno inspirować i odzwierciedlać życzenia Chińczyków z kraju i zagranicy.

Choć zdjęcia łazika pojawiały się już w mediach od jakiegoś czasu, to sam robot został dopiero teraz oficjalnie zaprezentowany. Łazik jest sześciokołowym pojazdem, waży 140 kg i zasilany jest dwoma panelami słonecznymi. Łazik będzie wyposażony w aparat do robienia zdjęć panoramicznych i 3D, analizator gruntu, czujnik podczerwieni, radar i w pewnym stopniu będzie autonomiczny. Będzie pierwszym chińskim statkiem kosmicznym, który wyląduje na innym ciele niebieskim. Ma go badać przez co najmniej 3 miesiące.

O miejscu lądowania łazika zdecyduje on sam. Jak powiedział Zhao Xiaojin, dyrektor działu aeronautyki w Chińskim Przedsiębiorstwie Nauk i Technologii Aerokosmicznych, łazik "gdy będzie na orbicie okołoksiężycowej na pokładzie lądownika, zdecyduje o najlepszym lądowisku i używając czujników optycznych oraz mikrofalowych do unikania kolizji, miękko osiądzie na powierzchni Księżyca". Jednocześnie łazik ma "wybierać najlepszą trajektorię, zużywając jak najmniej paliwa i bez narażania się na niebezpieczeństwo".

Li Benzheng zdradził też, że łazik będzie zdolny do samodzielnego omijania przeszkód, będzie mógł automatycznie przerywać pracę i powracać do niej, gdy zajdzie potrzeba naładowania akumulatorów.

Chang'e-3 jest częścią drugiego z trzech etapów chińskiej eksploracji Księżyca. Lądownik i łazik znajdują się już na terenie kosmodromu Xichang.

Źródło informacji (Xinhua)

Hubert Bartkowiak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje