Medycyna przyszłości

Na ISS także są bakterie

Ku zaskoczeniu naukowców, szczepy bakterii chorobotwórczych występujących w szpitalach znaleziono także na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

W próbkach pobranych z toalety i niektórych urządzeniach treningowych na ISS wykryto pięć szczepów bakterii Enterobacter. Naukowcom udało się ustalić, o które gatunki dokładnie chodzi.

- Odkryliśmy, że genomy pięciu szczepów Enterobacter na ISS są genetycznie podobne do trzech nowo odkrytych szczepów na Ziemi. Te trzy szczepy należały do jednego gatunku bakterii - Enterobacter bugandensis, który powoduje choroby u noworodków i pacjentów przebywających w szpitalach - powiedział dr Kasthuri Venkateswaran, autor odkrycia.

Porównując szczepy pochodzące z ISS z ziemskimi, naukowcy chcieli także sprawdzić czy na stacji kosmicznej występują oznaki lekooporności. Okazało się, że tak.

- Te gatunki potencjalnie stanowią zagrożenie dla przyszłych misji kosmicznych. Ważne jest zrozumienie, że szczepy na ISS nie były zjadliwe, co oznacza, że nie są aktywnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, ale czymś, co należy monitorować - powiedział dr Nitin Singh.

Mimo że bakterie na ISS nie były od razu niebezpieczne dla astronautów, to istniało prawdopodobieństwo na poziomie 79 proc., że wywołają chorobę. Konieczne są dalsze badania, których celem będzie sprawdzenie wpływu mikrograwitacji na rozwój drobnoustrojów.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy