Medycyna przyszłości

Odkryto nowy rodzaj komórek płuc

Naukowcy odkryli nowy rodzaj komórek płuc, o istnieniu których nie wiedzieli. Mogą one odgrywać ważną rolę w mukowiscydozie, która dotyka ponad 70 000 osób na całym świecie.

Nowe odkrycie zostało opisane w dwóch odrębnych artykułach opublikowanych w "Nature". Komórki nazwane jonocytami płucnymi są rzadkie i stanowią mniej niż 1 proc. komórek dróg oddechowych. Jonocyty wykazują wzór ekspresji genów podobny do komórek u innych zwierząt, które regulują transport jonów i nawilżenie skrzeli ryb i skóry żab.

Najbardziej niezwykłe w jonocytach płucnych jest to, że wydają się być one głównym źródłem aktywności genu CFTR i mutacji wywołujących mukowiscydozę. To właśnie mutacja genu CFTR jest przyczyną choroby.

- Mukowiscydoza jest chorobą niezwykle dobrze zbadaną, a my wciąż dokonujemy odkryć, które zmieniają nasze jej rozumienie. Na początku nie mogliśmy uwierzyć, że większość ekspresji CFTR była zlokalizowana w tych rzadkich komórkach, ale tak jest naprawdę - powiedział Jayaraj Rajagopal, główny autor badań.

Naukowcy są przekonani, że to odkrycie może doprowadzić do opracowania terapii celowanych na mukowiscydozę.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płuca | mukowiscydoza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy