Reklama

Test krwi, który ujawni skłonności samobójcze

​U osób, które targają się na własne życie, może występować taka sama mutacja. Co istotne, może ona zostać wykryta przy pomocy prostego testu krwi.

Zespół naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine pod kierownictwem Zachary Kaminsky'ego przebadał próbki mózgów osób zmarłych z powodu samobójstwa i tych, których zgon nie był związany z zaburzeniami psychicznymi. Okazało się, że u pierwszej grupy występowało anormalnie wyższe stężenie genu SKA2.

Gen SKA2 odgrywa ważną rolę w radzeniu sobie z stresem. Gdy nie funkcjonuje prawidłowo, sytuacje stresowe, które normalnie dałoby się przezwyciężyć, stają się tak poważnym problemem, że mogą doprowadzić do targnięcia się na własne życie.

Naukowcy odkryli, że mutacja SKA2 nie tylko redukuje poziom tego genu w organizmie, ale także dodaje grupę metylową do SKA2 już obecnego, co zmienia jego funkcje. Kaminsky opracował prosty test, który z ponad 80-procentową skutecznością wykrywa obecność prawidłowego genu SKA2 we krwi. Jeżeli skuteczność testu zostanie potwierdzona, to w przyszłości skłonności samobójcze będzie można wykryć już na wczesnych etapach życia.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samobójstwo | geny | test z krwi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama