Reklama

USA i Rosja uderzą mikrofalami w drona

Polskie wojsko planuje zaopatrzyć się w drony, tymczasem Amerykanie i Rosjanie pracują nad bronią, której zadaniem będzie eliminacja dronów przeciwnika. Wykorzystuje ona niszczycielską moc promieniowania mikrofalowego.

System rosyjski ma niszczyć nie tylko wspomniane drony, lecz także pociski rakietowe wroga. Ma być również zdolny do zakłócania sygnałów radiowych wysyłanych np. do samolotów. Prototypowe egzemplarze nowej broni składają się z generatora fal i parabolicznej anteny, która ma je wysyłać w stronę nadlatującego celu. Mikrofalowe „działo” ma zasięg ok. 10 km i może operować w zakresie pełnych 360 stopni. Całość porusza się na podwoziu niesławnego systemu przeciwlotniczego BUK.

Rozwiązania amerykańskie są zapewne podobne, lecz wiadomo o nich nieco mniej niż o broni rosyjskiej. Opracowany przez koncern Raytheon system o nazwie Phaser składa się z kontenera, wewnątrz którego umieszczono generator i urządzenia celownicze. Antena emitująca niszczycielskie promieniowanie znajduje się na dachu kontenera, a za śledzenie celów odpowiada zewnętrzy radar. Nowa broń ma być wykorzystywana do zwalczania dronów i samolotów przeciwnika. Jak zapewniają jej konstruktorzy, będzie mogła wyeliminować kilka obiektów równocześnie. 

Reklama

DroneDefender

Metody walki z dronami mogą być różne. Producentom nowych broni nie brakuje - co tu dużo pisać - fantazji.

DroneDefender to pokaźnych rozmiarów emiter fal, który zakłóca wykorzystywane przez drony częstotliwości, odcinając je w ten sposób od operatora. Zaatakowany  dron może powrócić na autopilocie do miejsca określonego jako baza lub przejść w tryb lądowania.

Bronią posługują się na razie wyłącznie agenci federalni i raczej na pewno nie trafi ona do sklepów. Posłuży do eliminowania robotów z miejsc, w których nie mogą się znajdować. A wiadomo, że ostatnio jest z tym duży problem.

Tymczasem holenderska policja do walki z dronami, mogącymi stanowić zagrożenie np. w trakcie transportu VIP-ów, trenuje... orły. Jak się okazuje, czasami stare, stosowane o dekad metody zwalczania obiektów latających, mogą się tez przydać współcześnie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: broń mikrofalowa | drony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama