9 sposobów na oszczędzanie wody w domu. Zapłacisz mniejszy rachunek

Wodę należy oszczędzać nie tylko w trosce o środowisko, ale również stan własnego portfela. W ciągu ostatniego roku koszty życia wzrosły, dlatego nie warto niepotrzebnie zwiększać rachunków za wodę. Jak ograniczyć jej zużycie, nie tracąc przy tym na jakości życia? Oto 9 sposobów, jak oszczędzać wodę w domu.

Znajomość sposobów, jak oszczędzać wodę w domu to gwarancja niższych rachunków i forma troski o środowisko
Znajomość sposobów, jak oszczędzać wodę w domu to gwarancja niższych rachunków i forma troski o środowisko123RF/PICSEL

Pytanie, jak oszczędzać wodę w domu w dobie horrendalnie wysokich kosztów życia zadaje sobie ostatnio wielu Polaków. Trudna sytuacja ekonomiczna, do której przyczyniają się coraz wyższe opłaty, sprawia, że zależy nam na tym już nie tylko z uwagi na środowisko, ale przede wszystkim chęć odłożenia pieniędzy.

Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach liczy się każdy grosz. Dlatego właśnie warto poznać sposoby, aby zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Jak łatwo można ograniczyć jej zużycie w gospodarstwie domowym, nie tracąc przy tym na jakości życia i dlaczego jest to tak ważne? Wyjaśniamy. 

Dlaczego warto oszczędzać wodę w domu? Oszczędność i troska o planetę

Najważniejszym z powodów, dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne, jest fakt, iż na naszej planecie występują jej ograniczone zasoby. Co prawda, aż 71 procent Ziemi pokrywa woda, ale trzeba pamiętać, że jedynie 2,5 procent nadaje się do spożycia. Wody słodkiej jest więc niewiele, a i ta stosunkowo mała ilość kiedyś się wyczerpie.

Nawet jeśli Europie niedobór wody nie jest na ten moment poważnym problemem, to w innych częściach świata już tak. Ograniczenie jej zużycia w gospodarstwie domowym przyczynia się do spowalniania zmianach klimatycznych i jest ważną częścią ekologicznego trybu życia.

Poza tym oszczędzanie wody jest gwarancją mniejszych wydatków. Wspomnieliśmy już o niższych rachunkach, jednak długoterminowym efektem "ubocznym" niższego zużycia może być również mniejsze ciśnienie w systemie kanalizacyjnym i odwadniającym, a to znacznie obniża koszty konserwacji. Warto wziąć to pod uwagę.

Kiedy zużywamy najwięcej wody w domu? Przy codziennych czynnościach

Średnie dzienne zużycie wody na jedną osobę w Polsce wynosi około 150 litrów. To mniej niż średnia europejska (200 litrów) i stosunkowo niewiele, w porównaniu z takimi krajami jak Stany Zjednoczone, gdzie przeciętne dzienne zużycie wody wynosi 575 litrów.

Jeśli jednak spojrzymy szerzej, to niektóre kraje w Afryce zużywają zaledwie 10 litrów wody w ciągu dnia. Aby zwiększyć samoświadomość, warto dowiedzieć się, kiedy zużywamy najwięcej wody.

Świadomość, na co zużywamy najwięcej wody, może pomóc nam ograniczyć codzienne wydatki
Świadomość, na co zużywamy najwięcej wody, może pomóc nam ograniczyć codzienne wydatki123RF/PICSEL

Są to jedynie szacunkowe wartości, jednak portal Money.pl podaje, że około 36 proc. wody większość osób w Polsce zużywa do mycia. Nawet do 30 procent wykorzystujemy do spłukiwania toalety, a o połowę mniej do prania.

Na zmywanie naczyń (ręczne lub w zmywarce) potrzebujemy do 10 procent całości wykorzystywanej wody, a na inne czynności związane ze sprzątaniem do 6 dodatkowych procent. Na samo picie i gotowanie, potrzebujemy zaś zaledwie 3 procent zużywanej na co dzień wody. 

Jak oszczędzać wodę w domu? 9 sposobów, które obniżą rachunki w domu

W trosce o środowisko i zawartość portfela warto dowiedzieć się, jak oszczędzać wodę w codziennym życiu. Oto sposoby, jak ograniczyć jej zużycie w domu:

  • Zakręcanie kranu to podstawa

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie zostawił odkręconego kranu podczas mycia zębów, albo nabierania szamponu na rękę pod prysznicem. Nie powinniśmy jednak zapominać o tej czynności, ponieważ to zwiększa nasze rachunki za wodę.

  • Naprawa nieszczelnego kranu

Chociaż w skali dnia, krople cieknące z nieszczelnego kranu nie oznaczają dużych wydatków, to w skali miesiąca czy roku już tak. Jeśli w porę nie zabierzemy się za naprawdę lub wymianę urządzenia, straty mogą wynieść nas nawet do 5000 litrów wody rocznie. W zależności od tempa cieknącej wody.

  • Uszczelnianie spłuczek, gdy są wadliwe

Sposoby na oszczędzanie wody to również uszczelnianie spłuczek w toaletach. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieszczelnych urządzeń każdego dnia może wyciekać do 50 litrów wody. 

W łazience znajdziemy mnóstwo urządzeń, które zawyżają nasze rachunki za wodę. Jak oszczędzać?
W łazience znajdziemy mnóstwo urządzeń, które zawyżają nasze rachunki za wodę. Jak oszczędzać?123RF/PICSEL
  • Instalacja perlatora to dobry pomysł

Nieoszczędny kran jest generatorem wydatków na wodę. Jeżeli więc zależy nam na długoterminowym zysku, zainwestujmy, aby na bateriach w domu znalazły się perlatory. To urządzenia przypominające sitka o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą z kranu wodę, dzięki czemu zużywamy jej mniejsze ilości.

  • Prysznic zamiast kąpieli w wannie 

Wanna przeciętnej wielkości ma około 170 cm długości, a to oznacza, że podczas jednej kąpieli zużywamy w niej nawet do 170 litrów wody. Szybki 3-4-minutowy prysznic, to zaś jedynie 40 litrów zużytej wody.

  • Zmywarka i pralka tylko po napełnieniu

Sposoby, aby zaoszczędzić na rachunkach za wodę, to również rozsądne korzystanie z urządzeń domowych, takich jak pralka czy zmywarka. Zamiast prać jedne spodnie albo myć kilka talerzy, załadujmy je do pełna. Dodatkową oszczędność zagwarantować mogą nam również specjalne programy eko, ograniczające zużycie wody.

Przed włączeniem zmywarki, upewnijmy się, że jest ona wypełniona "po brzegi". To sposób na oszczędzanie wody
Przed włączeniem zmywarki, upewnijmy się, że jest ona wypełniona "po brzegi". To sposób na oszczędzanie wodymateriały prasowe
  • Do podlewania roślin wystarczy deszczówka

Woda jest potrzebna, aby zapewnić życie roślinom w naszych domach. Trzeba jednak pamiętać, że większość kwiatów i ziół w zupełności zadowoli się wodą z tak zwanego "łapacza deszczu", który możemy zainstalować na własnym podwórku. Gromadzenie deszczówki to również dobry pomysł, aby móc później umyć samochód czy podjazd.

  • Nie trzeba myć śmieci przed wyrzuceniem

Ludzie często zapominają, że śmieci (butelki, słoiki) przed przetworzeniem i tak są jeszcze myte przemysłowo. Ich przepłukiwanie przed wyrzuceniem do kosza, generuje więc jedynie dodatkowe wydatki.

  • Mycie samochodów bez węża ogrodowego

Jeśli zastanawiamy się, jak oszczędzać wodę, to myjąc samochód, powinniśmy raz na zawsze zapomnieć o wykorzystywaniu węża ogrodowego. To praktyczne i przydatne urządzenie, jednak pochłania duże ilości wody. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest wiadro, do którego nalewamy konkretną ilość wody. Zużywamy jej mniej o około 80 procent, a to duża oszczędność zasobów.

Wąż ogrodowy to przydatne urządzenie, jednak wykorzystywane często, staje się generatorem wydatków na wodę
Wąż ogrodowy to przydatne urządzenie, jednak wykorzystywane często, staje się generatorem wydatków na wodę123RF/PICSEL

Czytaj również:

Zobacz także:

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas