Chińskie służby testują autonomicznego robo-policjanta
Chińskie organy ścigania rozpoczęły testy autonomicznego robota o nazwie RT-G, opracowanego przez rodzime przedsiębiorstwo Logon Technology. Co ciekawe, nie jest to wcale humanoid czy robo-pies w stylu Spota, ale… robotyczna kula rodem z filmów science fiction.
Robot RT-G został zaprojektowany do działania w ekstremalnych warunkach. Potrafi poruszać się zarówno po lądzie, jak i w wodzie z prędkością do 35 km/h oraz wytrzymywać uderzenia o sile do 4 ton. Logon Technology już w zeszłym miesiącu chwaliło się ważącym 125 kg RT-G jako wszechstronnym i wytrzymałym autonomicznym robotem, pokazując na filmie promocyjnym, jak radzi sobie z trudnymi terenami typu błoto czy woda.
RT-G: wszechstronny robot patrolowy
Jednak jego najbardziej wyróżniającą cechą jest zdolność do autonomicznego patrolowania terenów miejskich - wyposażony w zaawansowaną sztuczną inteligencję, robot wspiera służby w identyfikacji i unieszkodliwianiu przestępców, zwiększając bezpieczeństwo publiczne. Zastosowana tu AI potrafi rozpoznawać twarze znanych przestępców, wykrywać zakłócenia porządku, a nawet unieszkodliwiać podejrzanych przy pomocy wbudowanego działa na sieci.
Oprócz niego ma też do dyspozycji gaz łzawiący, granaty oraz urządzenia emitujące fale dźwiękowe, co pozwala na dostosowanie jego działań do różnych sytuacji. I choć początkowo RT-G był postrzegany jako chwyt marketingowy, szybko przebył drogę od konceptu do rzeczywistości - już w dwa miesiące od premiery roboty pojawiły się na ulicach miast, współpracując z funkcjonariuszami.
Robotyka w służbie prawa
Filmy z testów pokazują, jak robot ściga podejrzanych, przewraca ich i wspiera funkcjonariuszy w patrolach. Rozwój takich modeli jak RT-G wpisuje się w szerszą strategię Chin, które coraz bardziej integrują robotykę z egzekwowaniem prawa. Wystarczy tylko przypomnieć roboty Lynx firmy DEEP Robotics, o których pisaliśmy jakiś czas temu, łączące mobilność robotów kroczących z efektywnością kół.
Lynx może poruszać się na kołach, wspinać po schodach, a nawet pokonywać nierówne tereny, jak kamienie czy żwir. Został zaprojektowany do zadań takich jak akcje ratunkowe, wykrywanie pożarów, ochrona i eksploracja naukowa w trudno dostępnych lub niebezpiecznych obszarach. Film demonstracyjny pokazuje, jak robot radzi sobie na wymagającym torze przeszkód, przełączając się między trybem kół i chodzenia, a także pokonując skały o wysokości 80 cm.