​Beelzebufo: Ropucha wielkości psa, która jadła dinozaury

Jeśli kiedykolwiek ropuchy przerażały cię lub chociaż delikatnie niepokoiły, to poznanie tego stworzenia w niczym nie pomoże. Nazywany "Diabelską Żabą" prehistoryczny płaz to kwintesencja wszystkiego, co nieprzyjemne w ropuszej aparycji plus rozmiary, które przyprawiają o ciarki.

Diabelska Ropucha rozmiarami przebijała nawet największą, żyjącą dzisiaj żabę - goliata płochliwego, widocznego na zdjęciach
Diabelska Ropucha rozmiarami przebijała nawet największą, żyjącą dzisiaj żabę - goliata płochliwego, widocznego na zdjęciachYouTube

Kiedy w 1993 roku David Krause z nowojorskiego uniwersytetu Stony Brook odnalazł przedziwną skamielinę, nikt nie wierzył, że szczątki mogą należeć do nieznanego dotąd gatunku gigantycznej ropuchy. Świat musiał czekać kilkanaście lat, zanim naukowcy zdołali w pełni zrekonstruować wygląd potwora i oficjalnie uznali jego istnienie.

Nazywana jest potocznie "Diabelską Żabą" albo "Żabą z Piekła". To największy płaz bezogonowy (czyli inaczej największa żaba), jaki zamieszkiwał naszą planetę. Jej oficjalna nazwa, Beelzebufo, wzięła się od imienia wodza demonów z mitologii semickiej Belzebuba i łacińskiego słowa "bufo" oznaczającego ropuchę.

Diabelska Żaba żyła w kredzie, jakieś 65 milionów lat temu i zamieszkiwała ciepłe tereny południowej Afryki oraz Madagaskaru. Może nie była aż tak duża w porównaniu do innych stworzeń z tamtego okresu, ale wśród ropuch była istnym kolosem.

Mogła osiągać wielkość nawet do pół metra i ważyła od 4 do 5 kilogramów, a więc była większa niż największa żyjąca dzisiaj ropucha, 30-centymetrowa, ważąca nawet 3 kilogramy Conraua goliath.

Jeśli same liczby nie brzmią przerażająco, to dodatkowo Beelzebufo miała pewną charakterystyczną cechę wyglądu, która pasuje do jej nazwy - dwa, diabelskie rogi wystające z głowy. Podobnym atrybutem odznaczają się rogate żaby z Południowej Ameryki, żyjące do dzisiaj.

Naukowcy podejrzewają, że mogą być one spokrewnione w Beelzebufo. Biorąc pod uwagę bardzo silny jak na płaza bezogonowego nacisk szczęk tych stworzeń, badacze wysnuli hipotezę, że prehistoryczny ich przodek mógł spokojnie przeżuwać kości małych dinozaurów.

Prawdopodobny wygląd Beezlebufo stworzony na podstawie znalezionych szczątków MASATO HATTORI/Science Photo Library/East NewsEast News

Symulacja z mechaniczną czaszką wykazała, że siła nacisku szczęki Żaby z Piekła była co najmniej trzy razy większa niż u człowieka i wynosiła... ponad 200 kilogramów.

Biorąc pod uwagę fakt, że żyjące dzisiaj w amazońskiej dżungli płazy mogą pochłonąć stworzenia większe niż one same, nietrudno domyślić się, że Beelzebufo najprawdopodobniej faktycznie ucztowała na dinozaurach, które w okresie kredy przemierzały naszą planetę...

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Najgłośniejsze epidemieInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas