​Cykady: Miliony owadów wypełzną spod ziemi jeszcze w maju!

W niektórych częściach świata ogromnym zmartwieniem jest nie tylko koronawirus. W szczególnej sytuacji jest USA, które musi radzić sobie nie tylko z COVID-19, ale także morderczymi szerszeniami oraz... milionami cykad, które wyjdą spod ziemi po 17 latach oczekiwania!

Część stanów USA szykuje się na prawdziwą inwazję
Część stanów USA szykuje się na prawdziwą inwazję Scott Olson / StaffGetty Images

Naukowcy wciąż nie rozwikłali do końca tej biologicznej zagadki związanej z życiem cykad, które de facto całe swoje życie spędzają pod ziemią, by następnie na jeden miesiąc zażyć wolności, parzyć się i... umrzeć.

Tak jest co 17 lat, a samo wydarzenie często określa się mianem "swarmaggedonu" (połączenie angielskich słów "swarm" oznaczającego rój i "armageddon", którego chyba nie musimy tłumaczyć).

Jeszcze w maju bieżącego roku w części amerykańskich stanów w powietrzu aż zaroi się od cykad, których jaja zostały złożone w 2003 r. Oznacza to, że "pamiętają" one rozpoczęcie inwazji USA na Irak, ostatni lot Concorde'a i premierę "Powrotu Króla".

Czerwonookie pluskwiaki nie gryzą, ani nie są niebezpieczne. Jednakże miliony latających osobników uniemożliwiają ludziom normalne funkcjonowanie na zewnątrz. Cykady w czasie swojego okresu rozrodczego są dosłownie wszędzie. Co więcej, wydzielają z siebie niezwykle głośne, wysokie dźwięki, od których dosłownie można nabawić się uszkodzenia słuchu!

Tak zwana pieść cykad służy owadom do znalezienia partnerów. Sęk w tym, że ich rój potrafi być głośniejszy od kosiarki! Żebyśmy nie byli gołosłowni - naukowcy mówią o głośności na poziomie 100 decybeli.

Przekonują również, że te kilka tygodni, w którym cykady zażywają wolności ograniczając przy tym tę ludzką, jest czymś, co warto przeżyć.

"Dla wielu ludzi wyjście cykad na powierzchnię jest jak początek nowego rozdziału w ich życiu. To również okazja do wspominek, co robiło się 17 lat temu, kiedy poprzednie pokolenie cykad wzbiło się w powietrze" - wyjaśnia entomolog Gene Kritsky w rozmowie z dziennikiem The Register-Herald.

"Każde pokolenie ma swoje cykady" - dodaje z uśmiechem na ustach...

Proces wykluwania się nowej cykady. Owad zakopie się w ziemi na następnie 17 lat...
Proces wykluwania się nowej cykady. Owad zakopie się w ziemi na następnie 17 lat...JOE MCDONALD, VISUALS UNLIMITED/Science Photo Library/East News
Wyglądają jak latające karaluchy. Cykady narobią hałasu!Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas