Czekolada i pizza jak narkotyk

Od czekolady i pizzy wprost trudno się oderwać. Nic dziwnego, skoro właśnie te dwa smakołyki zostały uznane przez naukowców za jedne z najbardziej uzależniających.

Zespół badawczy z University of Michigan i New York Obesity Research Centre Uniwersytetu Columbia przyjrzał się bliżej 35 różnym produktom spożywczym i temu, jaki wpływ wywierają one na nasze zachowanie, które może wskazywać na wzorce typowe dla uzależnienia.

W badaniu specjaliści posłużyli się skalą uzależnienia od jedzenia YFAS (Yale Food Addiction Scale) - opracowana na podstawie serii pytań, skala pozwala oszacować, w jakim stopniu badany nadużywa konkretnych pokarmów, jak również, jakie reakcje wywołuje odstawienie wskazanych produktów.

Reklama

Na podstawie analiz wskazano na produkty, które uzależniają najbardziej. Na czarnej liście spożywczych narkotyków znalazły się czekolada, lody, frytki, pizza i ciastka. Jak również ser, boczek, precle, smażony kurczak, napoje gazowane i ciasta.

Specjaliści wskazali, że żywność przetworzona jest ściśle związane z zaburzeniami, które naśladują zachowania typowe dla uzależnienia.

- Stopień przetworzenia żywności wydaje się być istotnym czynnikiem, który sprzyja zachowaniu podobnemu do uzależnienia - wyjaśnia autorka badania Ashley Gearhardt.

Objawy uzależnienia od niektórych produktów obejmują utratę kontroli nad ilością spożywanego jedzenia, nieumiejętność ograniczenia tych produktów i nieodparta pokusę dalszego ich spożywania.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że istnieją wyraźne przesłanki do tego, aby sądzić, że niektóre grupy produktów spożywczych mogą wywoływać zachowania podobne do tych, które cechuje uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Już w 2013 roku naukowcy z University of Michigan i Mount Sinai Hospita przeprowadzili na myszach badania, które wykazały jednoznacznie, że żywność przetworzona działa tak samo jak narkotyki i zwyczajnie uzależnia. Kolejne badania jedynie potwierdzały te wnioski.

Specjalistka podkreśla, że tak jak w przypadku uzależnienia od narkotyków czy innych używek, uzależnienie od jedzenia również może zostać pokonane. Liczne badania, które prowadzone są w tym obszarze pozwalają na lepszą diagnozę tego stosunkowo "nowego rodzaju uzależnienia" i podjęcie leczenia, tak jak w przypadku innych uzależnień.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy