Reklama

​Inspiration 4: Astronauci-amatorzy polecieli w kosmos z zimną pizzą

Inspiration 4 to pierwsza misja na orbitę okołoziemską, w której udział biorą wyłącznie astronauci-amatorzy. Załoga od chwili startu zdążyła już kilkudziesięciokrotnie okrążyć Ziemię, porozmawiać z Tomem Cruisem, wspomóc akcję charytatywną i... zjeść pizzę. Zimną pizzę.

Misja Inspiration 4 rozpoczęła się 16 września o 2:02. Rakieta firmy SpaceX należącej do miliardera Elona Muska zabrała na orbitę okołoziemską czterech cywili otwierając tym samym kolejny rozdział kosmicznej turystyki. Zaznaczmy - mowa tu o orbicie wyższej niż ta, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Poprzednie loty w kosmos organizowane przez pasjonujących się kosmosem miliarderów docierały wyłącznie do jego granicy.

Nie tylko załoga, w której nie ma ani jednej osoby będącej członkiem NASA lub innej agencji kosmicznej, jest nietypowa. Wspomnieliśmy już o elementach misji takich jak rozmowa z Tomem Cruisem, ale na osobną wzmiankę zasługuje także menu, które zupełnie nie przypomina tego, co zwykle mogą spożywać poza Ziemią "prawdziwi" astronauci.

Na Twitterze pojawił się wykaz wszystkich smakołyków, które znalazły się na pokładzie kapsuły Crew Dragon. W menu nie zabrakło m.in. tortilli, spaghetti bolognese, jagnięciny i pizzy. 


- "Niech lepiej spakują nam zimną pizzę, bo taki był mój osobisty rozkaz - żartowała na konferencji prasowej jeszcze przed startem Sian Proctor, 51-letnia geolożka, która w czasie misji Inspiration 4 pełni rolę pilota.

Jak się okazało organizatorzy tego wiekopomnego przedsięwzięcia przychylili się do jej prośby nie zapominając przy tym o kilku paczkach M&M's, Skittles i babeczkach z masłem orzechowym.

Reklama

- Jemy w kosmosie zimną pizzę, to po prostu nie do wiary - skomentowała załoga. Na komentarz odpowiedział sam Elon Musk.

- Wybaczcie, że była zimna! Następnym razem wyposażymy kapsułę w podgrzewacz jedzenia i darmowe wi-fi.

Misja Inspiration 4 - kim są pierwsi astronauci-amatorzy?

Na orbitę okołoziemską udali się Jared Isaacman (38-letni miliarder i fundator miejsc pozostałej trójki), lekarka Hayley Arceneaux, informatyk Chris Sembroski oraz Sian Proctor, której załoga niejako zawdzięcza prawdziwą ucztę na pokładzie Dragona. 

Wspomnimy jeszcze , że jednym z celów astronautów amatorów jest zbiórka pieniędzy na szpital dziecięcy St. Jude Children's Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee. Załoga ma nadzieję, że dzięki nagłośnieniu sprawy uda się zabrać aż 200 milionów dolarów. 

Kapsuła Crew Dragon ma planowo powrócić na Ziemię o w niedzielę 19 września o 1:06. Choć misja Inspiration 4 jeszcze się nie zakończyła, to Elon Musk już planuje kolejne tego typu przedsięwzięcie na styczeń 2022 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Inspiration 4 | Elon Musk | ciekawostki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy