Jak ciemność zabija czas? Kulisy niepokojącego eksperymentu

Naukowcy przeprowadzili niezwykły eksperyment, który miał odpowiedzieć na pytanie, jak rejestrujemy upływ czasu i w jaki sposób ludzie regulują swój rytm dobowy.

Badanych umieszczono w miejscu pozbawionym dostępu do światła słonecznego. Co się z nimi stało?
Badanych umieszczono w miejscu pozbawionym dostępu do światła słonecznego. Co się z nimi stało?123RF/PICSEL

W tym celu postanowili umieścić dwie testowane osoby (kobietę i mężczyznę) w alpejskich jaskiniach - miejscach, które gwarantowały przysłowiowe egipskie ciemności.

Skąd taki pomysł?

Z podejrzenia, że brak światła zaburza nasze postrzeganie czasu. Osoby, które zamieszkały w grotach, nie miały kontaktu ani ze sobą, ani ze światem zewnętrznym (poza personelem nadzorującym eksperyment). Pozostawały pod stałą opieką medyczną.

Odciętym od źródeł światła zapewniono jednak "rozrywki" mające złagodzić niedogodności nowego "mieszkania": pod ziemią mogli słuchać muzyki, e-booków, a nawet szydełkować.

Rezultaty eksperymentu okazały się niezwykle interesujące.

Żyjący w ciemnościach ludzie zmienili swój rytm dobowy: bywało, że spali po kilkadziesiąt godzin, myśląc potem, że była to jedynie kilkudziesięciominutowa drzemka.

Całkowicie stracili też rachubę czasu. Gdy wychodzili ze swoich jaskiń (jedno w marcu, drugie w kwietniu), oboje sądzili, że jest jeszcze luty!

Świat Tajemnic
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas