Komar - prześladowca

Gryzące komary w trakcie urlopu są gorsze niż kiepskie warunki zakwaterowania, niedobrane towarzystwo, niesmaczne jedzenie. W opinii Polaków komary są najbardziej dokuczliwymi owadami w czasie wakacji i mogą wręcz zepsuć wymarzony wypoczynek.

Lato, a wraz z nim słońce, plaża, las, woda i ... komary! Niestety, komary, meszki i kleszcze potrafią zakłócić nawet najbardziej wyczekiwany urlop. Według badania TNS OBOP dla marek Autan, OFF! i Raid co trzeci badany wskazuje gryzące komary jako powód skutecznego popsucia wakacji. Wyższe wskazania uzyskała tylko zła pogoda (72%).

Jak odstraszyć komary?

Latem trudno jest uniknąć spotkań z insektami, dlatego warto wiedzieć jak można się przed nimi skutecznie bronić i łagodzić skutki ukąszeń. Należy pamiętać o odpowiednim ubraniu. Długi rękaw i długie nogawki spodni mogą uchronić nas przed atakiem komarów. Różne osoby są w różnym stopniu atrakcyjne dla komarów - zależy to od diety, stanu fizjologicznego, stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy też stosowanych kosmetyków.

Reklama

Intensywne perfumy zachęcają komary!

Komary mają duże oczy doskonale rejestrujące ruch - dlatego oganianie się od komarów jeszcze bardziej naraża na ich ataki. Dodatkowo, komary kierują się chętniej w stronę barw ciemnych, dlatego jasny ubiór jest lepszym rozwiązaniem w czasie masowego występowania tych owadów. Warto stosować preparaty odstraszające komary, które blokują receptory zmysłu chemicznego samicy tak, że nie jest ona w stanie wyczuć swojej ofiary. Uwaga na mocne zapachy perfum czy środków higienicznych, np. mydeł - one także mogą zachęcać komary do ataku.

Co zrobić po ugryzieniu?

Więcej, niż co trzeci respondent (35%) deklaruje, że zdarzyło mu się być dotkliwie pogryzionym przez komary. Najczęściej wybieranym przez Polaków sposobem na ukąszenia komarów jest stosowanie specjalnych maści i żeli, po które sięga, 33% z nas.

Uwaga kleszcze!

Przed wyjazdem na wakacje nie możemy także zapomnieć o skutecznej ochronie przed kleszczami. Wybierając się na wycieczkę lub spacer do lasu osłaniajmy odkryte części ciała a po powrocie ze spaceru sprawdźmy czy kleszcz nie dostał się na skórę.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: komary | środki | ochrona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama