Lwia paszcza. Przedziwna roślina o mrocznym wizerunku

Nie tylko w świecie zwierząt spotkamy się z niezwykłymi gatunkami, ale również niekiedy rośliny potrafią nas zaskoczyć swoim nietuzinkowym wyglądem. Taki właśnie jest wyżlin większy, zwany również lwią paszczą, który po obeschnięciu prezentuje się dość nietypowo, jeśli nie powiedzieć złowrogo.

Wyżlin większy (Antirrhinum majus L.) jest rośliną z rodziny babkowatych, pochodzącą z regionu śródziemnomorskiego. Dziko rośnie w takich krajach jak Maroko, Algieria czy Tunezja.

Jednak pomimo tego jest bardzo popularny w Polsce i hoduje się go jako roślinę ozdobną. Najlepiej się sprawdza na terenach wiejskich. O jego atrakcyjności przekonał się już niejeden zapalony ogrodnik.

Roślina przykuwa uwagę z dwóch powodów. Pierwszy związany jest z potoczną nazwą wyżlina, czyli z lwią paszczą. W taki kształt układają się kwiaty, kiedy je ściśniemy. Przypominają one paszczę króla zwierząt lub ogólnie jakiegoś mitycznego potwora.

Reklama

Drugi powód popularności Antirrhinum majus L. to jego wygląd, kiedy obumrze. Wówczas po torebki nasienne rośliny bardzo często wyglądają jak czaszki, ni to ludzkie, ni to jakichś kosmitów.

Wyżlin większy idealnie nadaje się do rabat kwiatowych, nasadzeń w donicach, czy jako kwiat cięty, który możemy komuś podarować. Powinniśmy tylko wtedy uprzedzić osobę obdarowywaną o "drugim wcieleniu" lwiej paszczy, kiedy obeschnie.

Przeczytaj też:

Największe grzechy turystów w Tatrach

Przełęcz Diatłowa. Tajemnicza śmierć studentów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | rośliny | czaszki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama