Mangusta. Urocze stworzenie, morderca węży

Mangusty czczono w starożytnym Egipcie jako zwierzęta święte. Dzisiaj wiele osób uważa je za najodważniejsze w świecie zwierząt. Często atakują jadowite węże, kończąc w ten sposób ich żywot, a elementem ich diety są również m.in. jaszczurki, skorpiony czy jaja krokodyli.

Mangusta lisia - jeden z kilkudziesięciu gatunków rodziny mangustowatych
Mangusta lisia - jeden z kilkudziesięciu gatunków rodziny mangustowatychWikipedia Commonsdomena publiczna

Mangusty to niewielkie drapieżne ssaki zamieszkujące głównie Afrykę i Azję. Mają zauważalnie długie ciało (do 60 cm) i krótkie, silne kończyny zakończone pazurami. Samce są większe od samic, a ich waga nie przekracza 4,5 kg. Co ciekawe, są jednym z nielicznych gatunków zwierząt posiadających poziome źrenice.

Swoją sławę mangusty zawdzięczają ekscytującym polowaniom na węże, które są elementem ich diety. Żywią się również owadami, gryzoniami, pająkami, skorpionami, jaszczurkami, pisklętami, padliną czy różnego rodzaju zwierzęcymi jajami. Ich wyjątkową cechą jest odporność na neurotoksynę zawartą w jadzie węży.

Większość mangust żyje w stadach i ma niesamowicie rozwiniętą strukturę społeczną. Kiedy jedna część zwierząt idzie polować, druga rozgląda się za potencjalnymi zagrożeniami, którymi są drapieżne ptaki. Występuje również zauważalny podział na funkcje - strażników kolonii, opiekunów młodych i zbieraczy pożywienia.

Kiedyś mangusty były uznawane przez ludzi za dar od boga mający ich chronić przed jadowitymi gadami. Dziś w Pakistanie są łapane przez miejscowych i zmuszane do ulicznych walk z wężami, w celu zrobienia widowiska. Na szczęście, dzięki działaniom obrońców praw zwierząt takie zdarzenia występują coraz rzadziej.

Mateusz Zajega

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas