Na Marsie odnaleziono dziwne struktury wskazujące na cykliczność klimatu

Naukowcy na powierzchni Marsa odkryli struktury, które dowodzą, że warunki klimatyczne na Czerwonej Planecie sezonowo ulegały zmianie, w sposób, który mógł sprzyjać powstawaniu życia.

Łazik Curiosity podczas swojej misji ujawnił historię powtarzających się wilgotnych i suchych cykli w kraterze Gale na Marsie. Wnioski mogły być wysnute dzięki szczegółowej analizie specyficznych formacji znajdujących się na powierzchni Czerwonej Planety.

Szczególne struktury ujawniają historię Marsa

Zespół naukowy kierowany przez dr Williama Rapina z Paul Sabatier University we Francji odkrył na dnie krateru Gale serię bardzo dobrze zachowanych sześciokątnych wzorów, które wykształciły się w skałach osadowych, bogatych w sole wapnia i magnezu. Formacje datowane są na około 3,6-3,8 mld lat.

Reklama

Jak można przeczytać w artykule naukowym: "Obserwujemy ekshumowane centymetrowe wielokątne szczeliny wzbogacone siarczanami, połączone na skrzyżowaniach w kształcie litery Y, które rejestrują pęknięcia powstałe w świeżym błocie z powodu powtarzających się wilgotnych i suchych cykli o regularnej intensywności".

Naukowcy dodają również: "Zamiast sporadycznej aktywności hydrologicznej wywołanej uderzeniami meteorów lub wulkanami, nasze odkrycia wskazują na stały, cykliczny, prawdopodobnie sezonowy klimat na wczesnym Marsie".

Osad wypełniający szczeliny odznacza się wyższym stężeniem soli, aniżeli skała macierzysta. Naukowcy sugerują, że sole były tam deponowane przez słoną wodę w okresie wilgotnym, z kolei w okresie suchym parująca woda doprowadziła do krystalizacji soli.

Znaczna grubość odkrytych struktur pokazuje, że regularnie występujące cykle utrzymywały się na Marsie przez długi czas - od tysięcy do milionów lat.

Jednocześnie badacze stwierdzają, że warunki środowiskowe panujące na "wczesnym Marsie" sprzyjały różnego rodzaju reakcjom biochemicznym, które są molekularnymi podstawami istnienia życia.

"Dodanie bezpośrednich dowodów na serię powtarzających się wilgotnych i suchych cykli, przedstawionych tutaj, potwierdza wniosek, że warunki panujące w starożytnym kraterze Gale sprzyjały procesom polimeryzacji prebiotycznej" - piszą naukowcy.

Specjaliści dodają także: "Nasze odkrycia sugerują, że okres przejściowy noahicko-hesperski mógł sprzyjać pojawieniu się życia - prawdopodobnie bardziej niż wcześniejszy eon noachijski, z jego potencjałem wiecznie wilgotnego środowiska powierzchniowego".

Szczególne formacje zachowały się do obecnych czasów, ponieważ powierzchnia Czerwonej Planety przez miliony lat nie była modelowana przez aktywność tektoniczną. W poszczególnych wyjątkowych miejscach możemy nadal obserwować obszerny geologiczny historii naszego kosmicznego sąsiada, których początek może sięgać nawet 4,3 mld lat. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Geologia / Hydrologia / Tektonika | Mars
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy