Największe lotniska świata i Europy. Gdzie obsługuje się najwięcej pasażerów?

Największe lotniska na świecie oraz w Europie po dobie pandemii starają się odzyskać swoją dawną świetność. Pasażerowie wracają na porty lotnicze, co skutkuje nowymi wynikami, tabelkami i rekordami. Sprawdźmy, które lotniska na świecie i w Europie obsłużyły najwięcej pasażerów w ostatnich latach!

Lotniska w Europie oraz na świecie wciąż przechodzą kryzys. W momencie zmniejszenia obostrzeń związanych z COVID-19 pojawiły się kolejne problemy. Chodzi w tutaj o wojnę na Ukrainie oraz strajki pracowników portów lotniczych. Pomimo zmiany stopnia zainteresowania ruchem lotniczym, zawsze będziemy w stanie zrobić ranking najpopularniejszych portów.

Sprawdźmy, gdzie w Polsce, Europie i na świecie znajdują się największe lotniska!

Reklama

Które lotnisko jest największe w Europie?

Z miesiąca na miesiąc następuje wzrost liczby pasażerów na lotniskach. Dlatego też wciąż różne kraje europejskie rywalizują ze sobą o ilość obsłużonych klientów. Rekordzistą w osiągnięciach jest lotnisko w Stambule. To właśnie tam przekroczono rekord pasażerów, który osiągnięty był jeszcze przed pandemią. W maju 2022 roku port ten obsłużył łącznie 5,7 miliona pasażerów.

W tym samym okresie na drugim miejscu znajduje się Londyn Heathrow (5,3 mln). Na trzecim miejscu z taką samą liczbą pasażerów plasuje się Paryż Charles De Gaulle oraz Amsterdam. Oba porty lotnicze obsłużyły 5,2 miliona pasażerów. Jeśli chcielibyśmy sprawdzić rekordy od początku roku, kolejność lotnisk w rankingu byłaby niezmienna.

Należy pamiętać również, że jeszcze przed pandemią sytuacja wyglądała nieco inaczej. Wciąż w rankingu były te same kraje, lecz w innej kolejności. W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2020 roku, na pierwszym miejscu był Londyn, obsługujący 15 milionów pasażerów. Na drugim miejscu był Paryż, a na 3 miejscu można było znów na równi wymieniać Amsterdam oraz Stambuł.

Największe lotniska na świecie

Tytuł największego lotniska na świecie ze względu na ilość pasażerów niezmiennie od ośmiu lat posiada ten sam port. Jest nim Dubaj. Niezależnie od tego, czy chodzi o okres przed pandemią, czy tuż po niej, lotnisko to cały czas osiągało najwyższe wyniki. W samym 2021 roku obsłużono na nim ponad 29,1 miliona pasażerów.

Według tych samych wyników z 2021 roku drugie miejsce zajęło londyńskie lotnisko Heathrow. Trzecie miejsce według raportów zajmował port lotniczy w Atlancie. Wiemy natomiast po liście europejskiej, że w tegorocznych statystykach na liście pojawić się może Stambuł, zrzucając Londyn i Atlantę.

Największe lotniska Europy i świata pod względem powierzchni

Wciąż rosnąca liczba pasażerów oraz samolotów zmusza właścicieli lotnisk do poszerzania swoich terenów. Podróżując samolotem, często nie zwracamy uwagi na ogólną większość portów lotniczych. Dlatego też sprawdźmy teraz, które lotniska na świecie mogą szczycić się mianem największych obszarowo.

Według statystyk z grudnia 2021 roku pierwsze miejsce pod kątem obszaru zajmuje lotnisko w Arabii Saudyjskiej. Port King Fahd international Airport zajmuje obszar 776 km². Na tak rozległym terenie budynki lotniska zajmują wyłącznie 37 kilometrów kwadratowych. Wynik ten robi wrażenie, gdyż obszar lotniska króla Fahda posiada większą powierzchnię niż cały Bombaj.

Drugim co do wielkości jest Denver International Airport. Uznawany jest również za największy port lotniczy USA pod względem ilości obsłużonych pasażerów. Lotnisko w Denver zajmuje 136 kilometrów kwadratowych. Na ostatnim miejscu również znajduje się port lotniczy ze Stanów Zjednoczonych - Dallas/Fort Worth International. Jego obszar wynosi 70 km².

Największe lotnisko w Polsce

W kwietniu 2022 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego udostępnił podsumowanie przewozów pasażerskich z ostatnich 3 lat. Z raportu wynika, że w 2021 roku ruch lotniczy w naszym kraju osiągnął wynik 19,6 miliona pasażerów. Najwięcej osób podróżowało na Lotnisko Chopina w Warszawie. Łącznie w zeszłym roku obsłużono tam 7,4 miliona pasażerów.

Na drugim miejscu znajduje się Port Lotniczy Kraków-Balice, który przyjął 3,1 miliona pasażerów. Ostatnie miejsce na podium rankingu zajmuje Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Osiągnął on 2,3 miliona pasażerów w 2021 roku. W poprzednich latach sytuacja w rankingu miała się nieco inaczej. W 2019 oraz 2020 stawkę zamykało Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W 2020 roku obsłużyło ono 1,6 miliona pasażerów, w 2019 natomiast aż 5,3 mln. Dla porównania Katowice w 2020 przyjęły 1,4 mln, a w 2019 - 4,8 mln.

***

Czytaj także:

Zmiany klimatu wywołują ekstremalne warunki pogodowe - są nowe wyniki badań

Jak Google Podróże zaoszczędzą twoje pieniądze na wakacjach?

W tych miastach żyje się najlepiej na świecie. Kto liderem rankingu?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy