Lotnisko Chopina

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (13:17) Aktualizacja Wtorek, 27 lutego 2024 (16:07)
Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. jest zlokalizowany około 8 kilometrów na południowy zachód od centrum Warszawy. Zostało otwarte w 1934 roku i ma kod IATA: WAW oraz kod ICAO: EPWA. Lotnisko jest hubem tranzytowym Polskich Linii Lotniczych LOT.
Lotnisko Chopina - najważniejsze informacje
Lotnisko Chopina w Warszawie są hubem PLL LOT. /morris71 /123RF/PICSEL

Lotnisko Chopina - najważniejsze informacje

  • Kraj założenia:

    Polska

Lotnisko Chopina. Największe w Polsce

Lotnisko Chopina w Warszawie (Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina), jest największym i najbardziej ruchliwym w Polsce. Położone w stolicy kraju, stanowi ważny węzeł komunikacyjny zarówno dla ruchu krajowego, jak i międzynarodowego.
 
Lotnisko obsługuje szereg kierunków, oferując połączenia do wielu miast w Europie, Azji, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Wśród najpopularniejszych destynacji znajdują się miasta europejskie (Londyn, Paryż, Frankfurt), ale też Nowy Jork czy Dubaj.

Lotnisko Chopina obsługuje wiele linii lotniczych, m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, Lufthansę, Ryanaira i WizzAira. 
 
Lotnisko Chopina w Warszawie pełni kluczową rolę jako główny hub (centrum przesiadkowe) dla Polskich Linii Lotniczych LOT, największego narodowego przewoźnika lotniczego Polski. Jest głównym węzłem operacyjnym, z którego linia ta obsługuje większość swoich lotów. Działa tu baza techniczna, a także zaplecze logistyczne i administracyjne dla linii.
 
Jako hub LOT-u, Lotnisko Chopina oferuje szeroką gamę połączeń do wielu miast w Polsce, Europie, a także na innych kontynentach. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju i ekspansji linii lotniczej. Umożliwia ono LOT-owi efektywne zarządzanie połączeniami, optymalizację rozkładów lotów i rozwijanie nowych tras.

W 2022 roku lotnisko Chopina odnotowało 14,4 mln pasażerów, a w 2023 roku - 18,5 mln pasażerów. 
 
W kontekście przyszłości Lotniska Chopina istotną rolę odgrywają plany związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK), który ma stać się nowym, głównym portem lotniczym dla Polski. 


Temat Lotnisko Chopina znajdziesz również w serwisie:

Lotnisko Chopina - Wiadomości